További gazdaságélénkítő lépésekről döntött a Fed

Az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve/Fed) hétfőn újabb jelentős lépéseket tett, hogy kivédje az új koronavírus által okozott járvány káros gazdasági hatásait.

A Fed nyíltpiaci bizottsága úgy döntött, kiszélesíti eszközvásárlási programját, illetve nem szab felső határt a kincstárjegyek és az ügynökségi jelzáloglevelek (AMBS) vásárlásának, hogy támogassa a piacok gördülékeny működését és a monetáris politika hatékony átvitelét a szélesebb pénzügyi feltételekbe és a gazdaságba.

A Fed továbbá elkezdi támogatni a háztartások, a vállalatok és a munkaadók zavartalan hitelezését, mégpedig olyan új programok révén, amelyek akár további 300 milliárd dollárt biztosíthatnak új hitelek kihelyezésére. Emellett azt ígérte, hogy hamarosan új hitelprogramot indít a kis- és középvállalkozások támogatására – ennek részletein még dolgoznak.

A honlapján nyilvánosságra hozott közleményében a Federal Reserve arra figyelmeztetett, hogy a járvány hatalmas nehézségeket okoz az Egyesült Államokban és az egész világban. „Miközben továbbra is nagy bizonytalanság uralkodik, világossá vált, hogy gazdaságunk súlyos zavarokkal szembesül. Agresszív erőfeszítéseket kell tenni az állami és a magánszektorokban, hogy minél kevesebb munkahely és jövedelem essen ki, illetve a gyors helyreállítás érdekében” – hangoztatta a Fed, jelezve, hogy minden rendelkezésre álló eszközt felhasznál a háztartások, a vállalatok és az amerikai gazdaság támogatására.

https://www.instagram.com/p/B-FQRNajjPJ/

A nyíltpiaci bizottság március első felében váratlanul két alkalommal is csökkentette az alapkamatot. Március 3-án 50 bázisponttal, 1,00-1,25 százalékra süllyesztette az irányadó dollárkamatot, majd március 15-én egy teljes százalékponttal zéró közeli szintre, a 0,00-0,25 százalékos sávba.

Bár a piacok az első pillanatokban kedvezően fogadták a Federal Reserve agresszív lazítási lépéseit hétfőn – a new york-i határidős tőzsdeindexek több mint 3 százalékos pluszba ugrottak -, az optimizmus gyorsan elpárolgott a járvány gyors, egyre több amerikai államot megbénító terjedésének láttán. New Yorkban mérsékelten veszteséges nyitás után jelentős csökkenésre váltottak a tőzsdeindexek, visszarántva az európai mutatókat is az erős mínuszok területére.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Londoni elemzők globális recesszióról beszélnek

Londoni makrogazdasági elemzők legfrissebb előrejelzései szerint a 2008-2009-es globális pénzügyi válsághoz hasonló, vagy még sokkal mélyebb recesszió várható az idén a világgazdaságban az új koronavírus okozta járvány gazdasági hatásai miatt.

Az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemző műhely, az Oxford Economics hétfőn ismertetett, felülvizsgált prognózisában közölte: modellszámításai azt mutatják, hogy a világgazdasági szintű hazai össztermék (GDP) az idei év első felében 2 százalék körüli ütemben csökken. A ház hangsúlyozza, hogy ez időarányosan jórészt megfelelne a több mint egy évtizeddel ezelőtti pénzügyi válságot kísérő recessziónak.

A cég londoni elemzői azzal számolnak, hogy az amerikai gazdaság teljesítménye 3 százalékkal, az euróövezeti GDP-érték 5 százalékkal, a valutaunión belül az olasz hazai össztermék 6 százalékkal zuhan 2020 első felében. A ház ugyanakkor az idei év egészére V alakú, vagyis a meredek zuhanás után hasonlóan meredek fellendülést mutató globális növekedési pályát valószínűsít.

  • További cikkeink a témában:

Forrás: MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »