Brexit: az ír miniszterelnök elégedett az elért kompromisszummal

A jogilag kötelező erejű biztosítékok, amelyeket az Egyesült Királyság kiharcolt az Európai Uniótól, nem gyengítik az ír-északír pótmegoldást (backstop), vagy annak az Ír-szigeten belüli határellenőrzés elkerülésében betöltött szerepét – közölte kedden Leo Varadkar ír miniszerelnök.

A brit képviselők kedden szavaznak ismét a kiválási egyezményről – mindössze 17 nappal az előtt, hogy esedékes lenne Nagy-Britannia kilépése az EU-ból.

Hétfőn, az utolsó pillanatban tartott egyeztetések után Theresa May brit miniszterelnök három dokumentumot jelentett be, amelyek szerinte rendezik a novemberben tető alá hozott Brexit-megállapodás legvitatottabb pontját, az ír-szigeti pótmegoldás ügyét.

„Ezen jogilag kötelező erejű biztosítékok elfogadása nem nyitja újra a kiválási egyezményt, és nem gyengíti a pótmegoldást vagy annak alkalmazását. Annyit mond ki, hogy jóhiszemben, közösen fogunk dolgozni az olyan jövőbeni kapcsolatokért, amelyek biztosítják, hogy teljesüljenek a pótmegoldás céljai, különösen a határellenőrzés elkerülése” – mondta Varadkar egy televíziós beszédben. Hozzátette azt is: reméli, hogy a megállapodást jóváhagyja a londoni parlament alsóháza.

Theresa May és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke hétfő éjszakai strasbourgi találkozójukon fogadtak el jogilag kötelező erejű biztosítékokat a brit belpolitikai konfliktus alapját képező, úgynevezett ír-északír pótmegoldás ügyében. A megállapodással az Egyesült Királyság rendezett körülmények között távozna az EU-ból, ha a brit parlament kedd este elfogadja.

A röviddel éjfél előtt tartott közös sajtótájékoztatón Juncker elmondta, hogy nem nyitották újra a londoni parlament által már elutasított kiválási szerződést, a kötelező erővel bíró jogi csatolmány csupán kiegészíti azt. Kiemelte, hogy egyeztetett az ír miniszterelnökkel, aki közölte, hogy kormánya kész támogatni a megállapodást. Megerősítette továbbá, hogy a pótmegoldás életbe léptetésére kizárólag legvégső esetben kerülhet sor, és akkor is csak addig lenne hatályban, amíg szigorúan szükséges. „Élesítése esetén bármelyik félnek joga lesz egyoldalúan kilépnie az egyezményből, amennyiben a másik fél rosszhiszeműen jár el” – tette hozzá Juncker.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Nem szűntek meg a megállapodásból eredő jogi kockázatok

A brit kormány jogi főtanácsosa szerint az EU-val elért új megállapodás csökkentette, de nem szüntette meg annak a kockázatát, hogy az Egyesült Királyság akarata ellenére, határozatlan ideig az ír-északír határellenőrzés megakadályozását célzó tartalékmegoldás hatálya alatt maradjon.

A megbeszélésen elért jogi instrumentum arról intézkedik, hogy az EU nem tarthatja meghatározatlan ideig az Egyesült Királyságot a backstop-mechanizmus hatálya alatt, mert az EU vélelmezett rosszhiszeműsége esetén London döntőbíráskodást kérhet. Geoffrey Cox keddi szakvéleménye szerint ugyanakkor Londonnak továbbra sincs nemzetközi jogi eszköze az egyoldalú kilépésre a backstop-mechanizmusból.

Forrás: MTI/Reuters

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »