Már tartós áremelkedéssel számol a német bölcsek tanácsa

Lefelé módosította a német gazdaság növekedésére adott előrejelzését szerdán a szövetségi kormány mellett működő független gazdaságpolitikai tanácsadó testület, az úgynevezett gazdasági bölcsek tanácsa.

Az Európai Unió legnagyobb gazdasága az idén 2,7 százalékkal nő az új előrejelzés szerint. A tanács a legutóbbi, márciusi prognózisában még 3,1 százalékos bővülést valószínűsített 2021-re. Jövőre viszont már 4,6 százalékkal növekedhet Németország hazai összterméke (GDP), szemben a tavasszal jelzett 4 százalékkal.

Nyáron folytatódott a kilábalás a koronavírus-világjárvány első hullámai okozta válságból, de a növekedést visszafogta az autógyártástól az építőiparig egy sor ágazatot sújtó alapanyag-, nyersanyag- és alkatrészhiány. Ezek az úgynevezett szűk ellátási keresztmetszetek a következő hónapokban is veszélyeztetik a német gazdaság fejlődését, és a járvány egyre erősödő negyedik hulláma is komoly kockázat. Viszont ha a szűk ellátási keresztmetszetek okozta gondok gyorsabban megszűnnek, lehetőség nyílik arra, hogy a felgyülemlett fogyasztói és beruházási kereslet dinamikusabb fellendülést eredményezzen – emelték ki az elemzésben.

Az évtizedes csúcsra – októberben 1993 augusztusa óta a legmagasabbra, 4,5 százalékra – emelkedő infláció a vizsgált időszakban mérséklődhet, de továbbra is viszonylag magas marad, az idén éves átlagban 3,1 százalék, 2022-ben 2,6 százalék lehet – tették hozzá.

Figyelmeztettek, hogy az ellátási gondok elhúzódása, a bérek emelkedése és az energia drágulása miatt az átmenetinek tekintett árfelhajtó tényezők tartósan magasabb inflációs rátához vezethetnek.

A gazdasági bölcsek tanácsa öt tagból áll, az államfő nevezi ki őket a szövetségi kormány javaslatára, megbízatásuk öt évre szól. A mintegy húsz szakértővel együtt tevékenykedő független testület évente kétszer készít előrejelzést a német gazdaságban várható folyamatokról, és elemzést a gazdaság állapotáról. Az elemzésben javaslatokat fogalmaznak meg, amelyeket a kormánynak nem kötelező elfogadni.

A testület – amely átmenetileg négy tagból áll, mert az egyik hely betöltésének folyamata még nem ért véget – új elemzésében a többi között azt javasolta az éppen formálódó új szövetségi kormánynak, hogy igyekezzen kihasználni azt az igen jelentős lendületet, amelyet a járvány adott az élet egyre több területét átható digitalizációnak. Mint írták, az úgynevezett klímasemleges – az éghajlatváltozást fokozó gázok kibocsátásában a nettó nulla szint elérésére törekvő – gazdaság kiépítése mellett a gazdaság digitalizációjának előmozdítása a legnagyobb kihívás. Ehhez a kormány főleg az élethosszig tartó tanulás támogatásával tud hozzájárulni.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Friss hírek

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »
Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »