Bulgária, Csehország és Románia nem foglalkoztat több észak-koreait

Bulgária, Csehország és Románia nem „importál” több munkást Észak-Koreából, mert a dolgozóktól a hadikommunista diktatúra elveszi a keresetüket – tudatta hétfőn közleményben a szöuli bolgár nagykövetség.

Észak-Korea a nemzetközi szankciók miatt alig jut valutához, viszont minden importját valutában kell kifizetnie. Egyik fő valutaforrása az, hogy külföldre küldött észak-koreaiak „felajánlják” keresetüket az államnak. Miután a külföldre küldött észak-koreaiak általában fizikai munkát végeznek, fizetésük viszont Phenjanban köt ki, jogvédők szerint az észak-koreai vendégmunkások gyakorlatilag modernkori rabszolgák.

Mintegy 50-60 ezerre tehető a külföldön dolgozó észak-koreaiak száma, akik többnyire bányászattal, fakitermeléssel foglalkoznak, esetleg a ruhaipar vagy az építőipar ad nekik munkát. Phenjan mintegy 100 millió dollárhoz juthat így évente.

  • Oroszországban más a helyzet
Körülbelül 50 ezer észak-koreai állampolgár dolgozik orosz építési és fafeldolgozó területeken az észak-koreai hírszerző szolgálat felügyelete alatt. Az észak-koreai állam keresetük nagy részét elveszi, de a maradék rész még így is sokkal több, mint amit otthon kapnának, így ezekhez a munkahelyekhez csak megvesztegetéssel lehet hozzájutni. Ha bármelyik munkásnak eszébe jutna megszökni, az orosz hatóságok átadják őket az észak-koreai kormánynak. Oroszország korábbi nyugatbarát elnöke, Borisz Jelcin még engedte, hogy a szökevények közül néhány elrejtőzzön az országban, de azoknak az időknek már vége.

Kapcsolódó cikkünk: Oroszország és Észak-Korea titkos kapcsolata

Forrás: MTI/Yonhap/Kitekintő

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »