Az EU felé húz az új olasz kormány

Olaszországnak konstruktívabb szerepet kell játszania az Európai Unióban – jelentette ki hétfőn Giuseppe Conte olasz miniszterelnök az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a balközép Demokrata Párt (PD) közös kormányának programját ismertetve a római parlamentben. A pártfüggetlen Conte második kormányáról hétfőn este tart bizalmi szavazást a parlament alsóháza.

A miniszterelnök meggyőződését fejezte ki, hogy Olaszországnak „az Európai Unión belül, s nem pedig azon kívül kell érdekei megvalósítására törekedni”. Mint mondta, ő maga – pártokon felül állóként – mindig a közösség, s nem az egyes pártok érdekeit követve fog eljárni, kormányprogramja pedig nem egyszerű teendők listája, hanem inkább egy terv Olaszország jövőjére vonatkozóan, hogy „választ adhassanak az olaszok legsürgetőbb igényeire”.

Conte ezzel összefüggésben „reformok új fázisát” és a korábbi kormányához képest „mérsékeltebb hangvételt” ígért. A stagnáló gazdaság újraélesztését céljául kitűző új kormány programjának fő elemei a társadalmi igazságosság, a gazdasági növekedés támogatása és a családpolitika. Conte ezért többek között egy munkahelyteremtésre irányuló szociális paktumot javasolt a fiatalok, a nők, valamint Olaszország déli régiói számára. Megígérte azt is, hogy tovább fogja vinni a parlament karcsúsítását célzó reformokat, továbbá új választási törvényt jelentett be.

A migrációt illetően a második Conte-kabinet „szigorú és felelősségteljes” megközelítést szorgalmaz a korábbi olasz kormány keménykezű politikájával szemben. A kormányfő kiemelte, hogy az illegális bevándorlás korlátozásáról szóló vitatott biztonsági törvényeket felül fogják vizsgálni, ahogy azt Sergio Mattarella köztársasági elnök is felvetette. Conte bár egyszer sem nevezte meg volt belügyminiszterét, Matteo Salvinit, de egyértelmű üzenetként korábbi szövetségese felé kijelentette: „Magunk mögött szeretnénk hagyni az értelmetlen rendeletek, valamint a harcias és bombasztikus nyilatkozatok lármáját”.

Hangsúlyozta: Olaszország a dublini menekültügyi egyezmény reformjáért fog síkra szállni. Az olasz miniszterelnök egyben több szolidaritást szorgalmazott uniós partnerei részéről, illetve úgynevezett „európai humanitárius folyosók” kiépítését sürgette a menekültek evakuálására a veszélyes térségekből. Úgy fogalmazott, hogy Európa gyakran szolidaritását fejezte ki Olaszországgal, de ebből aztán nem lett semmi kézzelfogható. Mint mondta, túl kell lépni a menekültügyi helyzet válságkezelésén és a menedékkérők beilleszkedését segítő konkrét stratégiákat kell alkotni. A menekültstátuszra nem jogosult migránsokat azonban ki kell toloncolni – fűzte hozzá.

Róma, 2019. szeptember 9.
Giuseppe Conte olasz miniszterelnök beszél Luciana Lamorgese belügyminiszter (b) és Luigi Di Maio külügyminiszter között a szeptember 5-én megalakult új olasz kormányról tartott bizalmi szavazás előtti vitában a parlamenti alsóház római üléstermében 2019. szeptember 9-én.
MTI/EPA/ANSA/Alessandro Di Meo

A miniszterelnök kijelentéseit az ellenzékbe szorult bevándorlásellenes Liga oldaláról ismételten „Új választásokat, Új választásokat!” közbekiabálásokkal zavarták meg. A jobboldali Forza Italia képviselői tüntetőleg elhagyták az üléstermet.

Időközben az olasz parlament előtt tüntettek a jobboldali Olasz Testvérek (FdI) és a Liga hívei, mégpedig Matteo Salvininek, a Liga elnökének részvételével. A két jobboldali ellenzéki párt szerint Conte kormányalakítása egy, az EU által szervezett palotaforradalom volt. „Nyilvánvaló, hogy összeesküvés történt Salvini eltávolítására és az általa bevezetni tervezett reformok, többek között az átalányadó feltartóztatására” – mondta Stefano Zacchini, a Liga egyik aktivistája a dpa német hírügynökségnek nyilatkozva.

A tiltakozáson jelenlévők nagy részéhez hasonlóan Zacchini is kék – Liga – felsőt viselt és olasz zászlót lengetett. A dpa beszámolója szerint a tömegben volt néhány neonáci szimpatizáns is.

Conte 2018 júniusa óta vezette előző kormányát, amely az M5S és a jobboldali Liga koalícióján alapult. A két párt szövetsége azt követően bomlott fel, hogy a Ligát vezető Salvini az előrehozott választások és a kormányfői tisztség elnyerésének reményében felmondta a kormányzati együttműködést. Salvini döntését hetekig tartó belpolitikai válság követte.

A sikeres kormányalakítás legutolsó lépéseként a római parlament alsó- és felsőházában bizalmi szavazást tartanak az új kormányról. Az M5S és a PD a törvényhozás mindkét kamarájában többséggel rendelkezik. A szavazást hétfőn és kedden tartják.

Megalakult az új olasz kormány

Hoppon maradt a Liga, a héten feláll az új olasz kormány

Forrás: MTI/dpa/Reuters

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »