Ausztria igencsak jól járt az európai uniós tagsággal

Ausztria számára több területen is jelentős előrelépést hozott az európai uniós tagság – állapítja meg az a tanulmány, amelyet szerdán szemlézett az osztrák sajtó. A dokumentum összeállítására Sebastian Kurz osztrák kancellár Ausztria európai uniós csatlakozásának 25. évfordulója alkalmából adott megbízást.

Az értékelés szerint Ausztria üzleti szempontból vonzóbb, mint valaha. A közvetlen befektetések mértéke 1995 óta a tízszeresére nőtt, az EU-n belüli export pedig megnégyszereződött. Az EU-csatlakozás után az ausztriai régiók is megerősödtek; a szegényebb térségek az EU-forrásoknak köszönhetően felzárkóztak. A legfontosabb eredmények egyike ugyanakkor a tanulmány szerint az, hogy Kelet-Európa és a Nyugat-Balkán is minél jobban bekapcsolódik a közös munkába.

Európai sikertörténetnek nevezte Ausztria EU-csatlakozás utáni fejlődését Elisabeth Köstinger mezőgazdasági miniszter. Gernot Blümel európai ügyekért felelős miniszter szerint pedig az eredmény önmagáért beszél. A tárcavezető azt mondta: Ausztria az EU-tagság révén nemzetközi szinten is jobban tudja érvényesíteni érdekeit, minta nem lenne tagja a szervezetnek.

Közben Kurz az Európai Unió megújításával kapcsolatos terveivel kapcsolatban arra az álláspontra helyezkedett, hogy az EU reformja megköveteli a lakosság bevonását. Othmar Karas, az Osztrák Néppárt (ÖVP) európai parlamenti választási listavezetője – aki támogatja a kancellár reformelképzeléseit – azt javasolja, hogy az EU-tagállamok polgári fórumokon gyűjtsék össze a lakosság javaslatait, amelyeket a politikus szerint később bele kell foglalni az új EU-szerződés tervezetébe.

A tervezetet ezt követően az állam-, illetve kormányfőket tömörítő Európai Tanács is megvitatja, és ha a tagállamok egyhangúlag úgy döntenek, akkor a reformokról uniós szintű népszavazást is tartanak. A szavazás minden tagállamban ugyanazon a napon történne, például 2024-ben az európai parlamenti választások napján. Karas szerint a szerződést egyfajta kettős többséggel lehetne elfogadni; ha a tervezet minden tagállamban megkapja a szavazók többségének támogatását, illetve ha az összes európai szavazó többsége is támogatja.

Ausztria 1994 nyarán írta alá az uniós csatlakozási szerződést, és 1995. január 1-jén lett az Európai Unió tagja.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI

Friss hírek

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »
Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »