Északi Áramlat-2: Csehország fontos tranzitország lesz

Csehország fontos szerepet fog játszani az Északi Áramlat-2 gázvezetéken keresztül Vyborgból Németországba érkező orosz földgáz Nyugat-Európába történő szállításában – írta kedden a CTK hírügynökség.

Az orosz földgáz nagyobbik része, amely a Balti-tengerben lefektetett vezetékeken keresztül érkezik Németországba, végül is Csehországon keresztül jut el Nyugat-Európába. Az épülő Északi Áramlat-2 gázvezetéket számos politikus bírálja, mert megkerüli Ukrajnát és Lengyelországot, tehát a hagyományosnak tekintett tranzitországokat.

„Az évi 55 milliárd köbméternyi földgázból 45,1 milliárd köbméter az új Eugal gázvezetéken keresztül Csehországba fog irányulni” – mondta Reemt Bernert, a Gascade német cég szóvivője a cseh hírügynökségnek.

Az Eugal gázvezeték az észak-németországi Lubmint – ahol véget ér az Északi Áramlat-2 gázvezeték – és a cseh határon fekvő Deutschneudorfot köti majd össze. A tavaly óta épülő 480 kilométer hosszú Eugal gázvezetéket részben az idei év végén kezdik el működtetni. Bernert szerint az építkezés a tervek szerint halad, teljes kapacitással 2021 elejétől, az Északi Áramlat-2 teljes üzembe helyezése után fog működni.

A cseh határon az Eugal rákapcsolódik a Capacity4Gas vezetékrendszerre, amely nagymértékben párhuzamos lesz a már létező és működő Gazela gázvezetékkel. Az új vezeték hossza mintegy 150 kilométer és a cseh-bajor határon kapcsolódik rá ismét a németországi hálózatra.

Lubmin, 2019. április 1.
Munkás dolgozik az orosz földgázt Ukrajna és Lengyelország megkerülésével Németországba szállító Északi Áramlat-2 gázvezeték fogadóállomásánál a németországi Lubminban 2019. március 26-án. 
MTI/EPA/Clemens Bilan

René Nedela, a cseh ipari és kereskedelmi miniszter helyettese a CTK-nak azt mondta, hogy az új gázvezetékeknek nagyon pozitív hatásuk lesz a cseh gáziparra. „A közeljövőben ugyanis lejár a legtöbb földgáz-szállítási, kelet-nyugati irányú tranzitszerződés Csehország területén. Már ma biztos, hogy az új szerződések jóval korlátozottabbak lesznek, mint az eddigiek, aminek negatív következményei lennének a Net4Gas társaság tulajdonában lévő gázvezeték-rendszerre, s ez végeredményben a gáz árának emelkedésében nyilvánulna meg” – magyarázta a tárcavezető-helyettes. Megjegyezte: az új gázvezetékekkel összefüggő csehországi beruházások értéke elérheti a 700 millió eurót is.

Lenka Kovacovská, a Cseh Gázipari Szövetség szóvivője kijelentette: az új gázvezetékek felépítése hosszú távon is rendkívül fontos, mert ezzel a cseh rendszer még inkább rákapcsolódik az integrált és jól működő nyugat-európai földgázvezeték rendszerre.

A Net4Gas társaság tulajdonában lévő vezetékekbe 2017-ben 42,5 milliárd köbméter földgáz érkezett, ebből 8,5 milliárdot Csehországban használtak fel, míg a többi tranzitgáz volt.

Forrás: MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »