Brexit: Johnson eredetileg az EU-tagság mellett érvelt

Nagy-Britannia európai uniós tagságának megőrzését támogatta eredetileg Boris Johnson, London volt polgármestere, aki azonban később a Brexit-tábor, vagyis a kilépést pártolók frontembere lett a brit EU-tagságról rendezett júniusi népszavazás kampányában.

Mindez a The Sunday Times című tekintélyes konzervatív vasárnapi lap politikai főszerkesztője, Tim Shipman új könyvéből derül ki. A könyv szerint – amelyből a lap vasárnap közöl kivonatokat – Johnson februárban a The Sunday Times fő riválisa, a The Sunday Telegraph számára írt egy végül meg nem jelentetett cikket, amelyben részletes, főleg gazdasági érvekkel áll ki a brit EU-tagság mellett.

A The Sunday Times által most lehozott cikkben Johnson – aki Theresa May miniszterelnök konzervatív párti kormányában jelenleg a külügyminiszteri tisztséget tölti be – egyebek mellett arra hívja fel a figyelmet, hogy ha a referendumon a többség a kilépésre voksol, az gazdasági sokkot okozhatna Nagy-Britanniában, és felerősítené Skócia függetlenségi törekvéseit. Johnson e jóslatai igaznak bizonyultak: a népszavazás óta a font mélységi rekordokra gyengült a fő kereskedelmi partnerek devizáihoz képest, és Nicola Sturgeon skót miniszterelnök bejelentette, hogy napirendre került a skóciai függetlenségről szóló újabb népszavazás kiírása.

A brit EU-tagságról június 23-án rendezett referendumon országos átlagban szűk többséggel, 51,9 százalékkal a kilépést pártolók győztek, ám Skóciában a választók 62 százaléka a bennmaradásra szavazott.

A The Sunday Times politikai főszerkesztőjének könyve szerint Johnson az EU-párti cikket február 19-én írta, alig két nappal annak bejelentése előtt, hogy az EU-tagságról kiírt népszavazáson Nagy-Britannia kilépését pártolja. Johnson február 21-én, a háza előtt tartott rögtönzött sajtóértekezletén közölte: „nagyon nagy szívfájdalommal”, de úgy döntött, hogy a brit EU-tagság feladása mellett fog érvelni a referendum kampányában. Johnson ezt akkor azzal a véleményével indokolta, hogy az Európai Unió „a brit szuverenitás erózióját” okozza, és valós az a veszély, hogy az EU kicsúszik a demokratikus ellenőrzés alól.

E döntésével Johnson szembement David Cameron akkori miniszterelnök álláspontjával. Cameron ugyanis – aki a népszavazás után lemondott – éppen egy nappal korábban közölte: kormánya a referendum kampányában azt a hivatalos álláspontot képviseli, hogy Nagy-Britannia maradjon a megreformált Európai Unió tagja. Tim Shipman könyve szerint Johnsont Lynton Crosby, a Konzervatív Párt első számú kampánystratégája győzte meg arról, hogy a Brexit-tábort támogassa. Cameron előzőleg elvetette Crosby azon tanácsát, hogy a népszavazást el kellene halasztani.

Korábban írtuk: Tusk keményen kioktatta a briteket

Forrás: MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »