A német oktatási miniszter és a plágium

A Düsseldorfi Egyetem kedden este eldöntötte, hogy megfosztja doktori címétől a jelenlegi német oktatási minisztert, Annette Schavan-t. Az egyetem doktori bizottsága a disszertáció alapos átvizsgálása után „plágium által elkövetett szándékos megtévesztés” miatt vette el a doktori címet. Az ellenzék lemondásra szólította fel a minisztert, a kancellár kiáll mellette.

Kedden este szavazott a Düsseldorfi Egyetem tizenöt fős doktori bizottsága Annette Schavan német oktatási miniszter doktori disszertációjának plágium-gyanújáról. A hat órás tanácskozás után tizenkét tag a doktori címtől való megfosztásra, ketten pedig a megtartásra szavaztak. Egy ember tartózkodott a szavazástól – írja a Süddeutsche Zeitung.

A szó szerint átvett szövegrészletek és a források nem megfelelő feltüntetése alapján döntött úgy a Düsseldorfi Egyetem doktori tanácsa, hogy a minisztert megfosztják doktori címétől. „Az akkori doktorandusz szisztematikusan és szándékosan olyan szellemi terméket adott elő a disszertációban, amelynek szerzője nem ő volt.” – áll az indoklásban. A Düsseldorfi Egyetem tíz hónapon keresztül vizsgálta a munkát, ami hosszú időnek számít összehasonlítva más disszertációk megvizsgálásával. A döntés során a tanácsnak a legfontosabb a „tudományos fokozatok megszerzésének tisztessége, illetve annak a védelme” volt, az egyetem jó hírnevének őrzése mellett. Az intézményt nem foglalkoztatta különösebben, hogy a döntés mennyire lesz elfogadható, nem kért más szakértői véleményt, és az akkori témavezetőt sem hallgatta meg.

Az 57 éves Annette Schavan hivatalos ügyben péntekig Dél-Afrikában tartózkodik, így csak a sajtóból tudta meg, hogy elveszti doktori címét. A miniszter, aki a kancellár közeli ismerőse, nemrégiben bevallotta apróbb, figyelmetlenségi hibáit doktori disszertációjában, de a plágium vagy csalás vádját visszautasította. Schavan bejelentette, hogy nem hagyja annyiban az ügyet, a düsseldorfi közigazgatási bírósághoz fordul, lemondani pedig nincs szándékában. Több szakértő szerint helyesen teszi az oktatási miniszter, hogy fellebbez az egyetem döntése ellen, mert bár Schavan jó pár hibát elkövetett a disszertációjában, szándékos csalásról és megtévesztésről azonban szó sincs. Szerintük a düsseldorfi tanács túl messzire ment az ítélettel, és azt is figyelembe kellett volna venniük, hogy 33 éve már a disszertáció megírásának.

Angela Merkel egyelőre bízik Schavanban, párttársában (CDU). A CDU is támogatja Schavan-t, szerintük a miniszter jól teszi, hogy nem hagyja annyiban a doktori címtől való megfosztást, ami egy tudományos körökben is vitatható eljárásnak köszönhető – írja a Frankfurter Allgemeine. Michael Kretschmer,a CDU parlamenti képviselőcsoportjának egyik helyettes vezetője kérte, hogy az 1980-ban írt disszertációt a „maga idejében” minősítsék. „Meg vagyok győződve, hogy ez a munka megfelelt a 32 évvel ezelőtt alkalmazott szabályoknak” – mondta Kretschmer. Szerinte egy miniszter alkalmasságát nem egy 32 évvel ezelőtt írt disszertáció dönti el. A CDU úgy tűnik, minél tovább szeretné a hölgyet hivatalában tartani, legalább az őszi parlamenti választásokig.

Az ellenzék azonban a miniszter azonnali lemondását követeli. A szociáldemokraták szerint mindegy, milyen mértékű a plágium Schavan disszertációjában, a csalás az csalás. Fiatal doktoranduszok számára, akik tanulmányaik során minden szabályt igyekeznek betartani, aligha jó példakép a miniszter. Andrea Nahles, Németország Szociáldemokrata Pártjának (SPD) főtitkára azt nyilatkozta, „Schavan miniszterként többé nem szavahihető, a mérce pedig mindenkire vonatkozik, a személy tekintélyétől függetlenül” – írja a Die Welt. A zöld párt frakcióvezetője, Jürgen Trittin szerint sincs rá lehetőség, hogy Schavan hivatalában maradhasson, hiszen egy plagizáló miniszter, akitől elveszik tudományos fokozatát, „nem vállalható”. A frakcióvezető felháborítónak tartja, hogy a Kereszténydemokrata Unió a Düsseldorfi Heinrich Heine Egyetemet bűnösnek, a minisztert pedig áldozatnak próbálja bemutatni.

Ha az oktatási miniszter lemondana, azzal azt sugallná, elismeri bűnösségét a plágium-ügyben. Bár a kancellár támogatja a minisztert, a Kereszténydemokrata Uniónak nem jött jókor a plágium-ügy: nyolc hónappal az őszi parlamenti választások előtt nem egy plágiumbotrány a legjobb kampány egy pártnak.

Herner Panni

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »