Kína rég elavult nukleráis technológiát használ

A Wikileaks által a héten nyilvánosságra hozott amerikai diplomáciai források szerint Kínában az olcsóbb, ám elavult nukleáris technológia alkalmazása miatt jelentősen megemelkedett a nukleáris balesetek kockázata, számolt be a Guardian. A táviratok szerint a Peking által alkalmazott technológia a jelenleg üzemben lévő reaktorok élettartamának végére közel száz éves lesz. Az ország nukleáris biztonsága körüli aggodalmak azt követően kezdtek erősödni, hogy a vezetés bejelentette a fukusimai baleset miatt ideiglenesen leállított atomerőmű-építési program folytatását.

2008-ban még úgy tervezték, hogy 2020-ra több mint 50 új erőművet építenek, ezt a tervet azonban már felülbírálták. Az amerikai forrás szerint a reaktorok építésére vonatkozó pályázati eljárás rendkívüli titoktartás közepette zajlik, túlzott állami befolyással, miközben a szabályozási rendszer nehezen átlátható.

Az új reaktorok építésére orosz, francia és amerikai ajánlatok is érkeztek, melyek mindegyike hatalmas üzleti lehetőséget jelentene, és az AP-1000 technológiát alkalmazná. Kína azonban inkább, az olcsóbb, CPR-1000 típusú reaktorokat preferálná, a legtöbb erőműben jelenleg is ezt a megoldást alkalmazzák. A Wikileaks által kiszivárogtatott információk szerint azonban az olcsóbb technológiát választani rendkívül veszélyes döntés volt Peking részéről, mivel az AP-1000 típusú reaktorokban működő passzív biztonsági mechanizmus – az amerikai Westinghouse gyártó szerint százszor – biztonságosabbá  teszi azokat, mivel katasztrófa esetén emberi beavatkozás nélkül, automatikusan leállítja az erőművet.

Annak ellenére, hogy az eredeti CPR-1000 technológiát már részben továbbfejlesztve alkalmazzák, a kínai vezetés tisztában van a rendszer hiányosságaival és a modernebb megoldásokra való áttérés szükségességével. Azonban még abban az esetben is, ha az új reaktorok már az AP-1000 technológiával készülnek, az országban még évtizedekig rengeteg régi típusú, veszélyesebb erőmű fog üzemelni.

Koczkás Sára

Friss hírek

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »
Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »