Gazdasági vezetőkkel egyeztetett az osztrák kormány

Az osztrák gazdasági élet vezető személyiségeit hívta tanácskozásra hétfőn az osztrák kormány, a fórumot Gazdasági Tanács néven a jövőben évente többször is össze akarják hívni.

Werner Faymann kancellár gyümölcsözőnek nevezte az állami vállalatok és vezető magáncégek első embereivel tartott eszmecserét. A kormányfő közölte, hogy a jövőben évente három-négy alkalommal összehívják a Gazdasági Tanács névre keresztelt fórumot. Kijelentette azt is, hogy figyelembe veszik az elhangzott javaslatokat.

A találkozó témája Ausztria általános gazdasági helyzete volt. „Ma kell megteremteni az alapokat ahhoz, hogy húsz év múlva is hasonlóan kiváló gazdasági adataink legyenek” – mondta a kancellár. Michael Spindelegger alkancellár elmondta: a gazdasági vezetők részben elismeréssel szóltak, de bírálatokat is megfogalmaztak a kormány május végén meghirdetett kétéves akciótervével kapcsolatban és szorgalmazták a bruttó hazai termék (GDP) 70 százalékát meghaladó államadósság csökkentését.

A kormány azután ült le egyeztetni a gazdasági vezetőkkel, hogy az egyik legnagyobb osztrák pénzintézet, az Erste Bank vezetője májusban általános meglepetésre heves kirohanást intézett az osztrák politikusok ellen. Andreas Treichl élesen bírálta a hitelezés feltételeit szigorító új nemzetközi rendelkezéseket, s úgy fogalmazott, az osztrák politikusok „túl ostobák és gyávák”, hogy fellépjenek ezek megváltoztatása érdekében, „nem értenek a gazdasághoz”, s így ártanak Ausztria érdekeinek.

Maga Treichl nem vett részt a hétfői egyeztetésen. Vállalkozói oldalról jelen voltak az OMV, a Porr, a Voestalpine, az Osztrák Szövetségi Vasutak (ÖBB), a VIG biztosítóintézet, az Infineon, a Rauch és a Magna Steyr képviselői. Részt vett még a megbeszélésen Ewald Novotny jegybankelnök, valamint a kormány részéről a kancellár és a helyettese, valamint öt további kormánytag.

Ausztria viszonylag könnyen vészelte át a gazdasági válságot, mindamellett megfigyelők szerint a kormány adós maradt olyan fontos kérdések kezelésével, mint az egészségügyi rendszer és a közigazgatás ésszerűsítése és a közoktatás javítása. Hogy cselekvőkészségét mutassa, a koalíció május végén kidolgozott és elfogadott egy kétéves munkatervet.

MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »