Korrupciós ügye miatt lemondott az ír miniszterelnök-helyettes

Távozik tisztségéből Frances Fitzgerald ír miniszterelnök-helyettes, aki ellen a második legnagyobb írországi parlamenti párt, a kisebbségi kormányt kívülről támogató Fianna Fáil a múlt héten bizalmatlansági indítványt nyújtott be egy évekkel ezelőtti rendőrségi korrupciós ügy kezelési módja miatt.

A beterjesztést a dublini parlament kedden tárgyalta volna, de az RTÉ ír közszolgálati médiatársaság keddi jelentése szerint Fitzgerald saját pártja, a Fine Gael a kormánypárt hosszas győzködésének engedve az utolsó pillanatban elfogadta, hogy a kormányválság elkerülése végett távoznia kell.

Frances Fitzgerald (jobb oldalon) 2015 június 16án, Luxembourgban. EPA/JULIEN WARNAND

Frances Fitzgerald (jobb oldalon) 2015 június 16-án, Luxembourgban. EPA/JULIEN WARNAND

Ha a felmerült vitás kérdésben nem sikerült volna megoldást találni – mindenekelőtt Frances Fitzgerald távozásával -, akkor nagy valószínűséggel még az idén előrehozott parlamenti választásokat kellett volna tartani Írországban.

Az ügy 2006-ig nyúlik vissza, amikor egy ír rendőrtiszt, Maurice McCabe panaszt tett a rendőrségi ügykezelési eljárásokban általa vélelmezett korrupciós ügyek miatt.

McCabe az évek során egyre több adatot gyűjtött olyan esetekről, amelyekben megítélése szerint visszaélések történtek, ám időközben ellene indultak eljárások, a Fianna Fáil párt szerint lejárató céllal.

Frances Fitzgerald, a most távozó miniszterelnök-helyettes korábban igazságügy-miniszter volt, és az elmúlt napokban nyilvánosságra került korabeli email-üzenetek tanúsága szerint tudott arról, hogy a rendőrség jogi képviselői McCabe lejáratására törekedtek.

Az ír kormányválság és az előrehozott parlamenti választás a lehető legrosszabbkor jött volna Leo Varadkar ír miniszterelnöknek, akire kulcsszerep hárul az Európai Unió december közepi csúcsértekezletén.

Ezen a találkozón kellene dönteni arról, hogy a Brexitről, vagyis a brit EU-tagság megszűnésének folyamatáról szóló tárgyalássorozat átléphet-e a második szakaszba, amelynek fő napirendi pontja az Egyesült Királyság és az EU kapcsolatrendszerének kialakítása lesz a Brexit utáni időszakra.

Dublinnak e döntésben komoly szava van, és akár vétójogával is élhet, mivel a továbblépés egyik feltétele az, hogy a Brexit-tárgyalások jelenlegi szakaszában – amely a kilépés feltételrendszeréről szól – érdemi haladás történjen Észak-Írország és az Ír Köztársaság csaknem 500 kilométeres szárazföldi határának ellenőrzése ügyében.

E határon – amely az Egyesült Királyság és az EU egyetlen szárazföldi határa lesz a Brexit után – jelenleg semmiféle vám- és útlevélellenőrzés nincs, és sem Dublin, sem London, sem az észak-írországi pártok nem kívánják visszaállítani a határőrizeti rendszert. Konkrét javaslatok azonban egyelőre nem születtek arról, hogy ezt miként lehetne elkerülni. A kérdés azért nehéz, mert London a Brexit után szabályozni kívánja az Európai Unióból érkező bevándorlást.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI

Friss hírek

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »
Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »