Letagadták az Izraelnek írt levelet

Semmissé válhat az egyiptomi-izraeli békeszerződés az új egyiptomi vezetésnek köszönhetően, akik a kapcsolat érdekében a kisujjukat sem mozdítják. Most egy letagadott levél szolgáltatott ürügyet a feleknek az összetűzésre.

Izrael elnökének, Simon Perez hivatalának elmondása szerint kedden Mohamed Murszítól, Egyiptom új vezetőjétől kaptak egy válaszlevelet a korábban elküldött gratulációjukra. Több újságban megjelent a levél szövege, miszerint Murszí a közel-keleti béke fenntartását és a két ország jó kapcsolatának megőrzését nagyon fontosnak találja és mint cél „el kell érni, hogy a régióbeli emberek békében és biztonságban élhessenek”. Az iszlamista elnök szóvivője csupán az újságok fabrikálásának nevezte a levelet. Majd Perez hivatala bemutatta az említett dokumentumot, amit közvetlenül Egyiptom izraeli nagykövetétől kapott, de Kairó ez után is tagadta, hogy a Jeruzsálemnek írt levél tőlük származna.

Már a választások előtt megindultak a találgatások, hogy mi lesz a békeszerződés sorsa, ha a Muszlim Testvériség jelöltje kerül Egyiptom vezetői székébe. Murszí ugyan a nemzetközi szerződések tiszteletben tartását ígérte, a mozgalom tagjai ellenségesek a zsidó állammal szemben és többen már a Mubarak rezsim megbukása óta a szerződés felbontását követelik. A Muszlim Testvériség ráadásul kapcsolatokat ápol a Hamasszal, akik a Gáza övezetet felügyelik és nem ismerik el Izrael létezését.

Az egyiptomi-izraeli békeszerződés 33 évvel ezelőtt lépett életbe és egészen az arab tavaszig Hoszni Mubarak, Egyiptom megbuktatott elnökének rezsimje biztosította annak fenntartását. Miután nemrég a Muszlim Testvériség jelöltje kerülhetett az elnöki székbe, kétségek övezik a paktum sorsát, annál is inkább, hogy míg Izrael regionális békét célzó levelet vél látni, a másik fél úgy tesz, mintha semmiről nem tudna. 

A közel-keleti békefolyamat egyébként már 2010-ben megrekedt, amióta nem sikerül Izraelt és Palesztinát párbeszédre bírni.

Kántor Adrienn

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »