Szennyvízalapú riasztórendszerrel a koronavírus ellen

Rendszeres szennyvízvizsgálatra épülő megfigyelőrendszeren dolgoznak brit kutatók, akik szerint a módszerrel akár 10 nappal korábban ki lehet mutatni a koronavírus jelenlétét egy közösségben, mint az egészségügyi tesztekkel.  

A nagy-britanniai Ökológiai és Hidrológiai Központ által vezetett projekt keretében a szakemberek egy standardizált tesztet dolgoznak ki a szennyvízmintákban kimutatható koronavírus mennyiségének meghatározására – írja a BBC hírportálja. A Newcastle-i Egyetem, a Bangor Egyetem és az Edinburgh-i Egyetem szakemberei már felvették a kapcsolatot a helyi szennyvíztisztító telepekkel, hogy kezeletlen szennyvízmintákat gyűjtsenek be. A kutatók nem sokkal a koronavírus-járvány kirobbanása után megállapították, hogy a kórokozó kimutatható a fertőzöttek székletében.

„A csatornahálózat különböző pontjain végzett szennyvízvizsgálatokkal fokozatosan leszűkíthetjük az újabb esetleges kitörések helyét, lehetőséget adva a közegészségügyi hatóságoknak a gyors közbelépésre azokban a régiókban, ahol a legmagasabb a fertőzés terjedésének kockázata” – magyarázta Andrew Singer, a projekt vezető kutatója.

A kutatók már rendelkeznek egy megbízható teszttel a koronavírus szennyvízben való jelenlétének a kimutatására. A Newcastle-i Egyetem professzora, David Graham és kollégái pedig egy olyan módszeren dolgoznak, amellyel meg lehet határozni a koronavírustól származó genetikai anyag mennyiségét.

„Meg tudjuk számolni, hogy mennyi vírus van egy mintában. És mivel mindegyik minta egy bizonyos szennyvíztisztító telepről származik, amely egy bizonyos közösséget szolgál ki, ezért azt is meg tudjuk mondani, hogy hozzávetőlegesen mennyi ember fertőzött” – mondta Graham, hozzátéve, hogy a módszerrel már akár másnapra kimutatható, ha egy közösségben jelen van a vírus.

A kutatók még finomítani akarják a tesztet, mielőtt bevetnék a Covid-19 riasztási rendszer részeként.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »