Az egységes, erős Európa fontosságát hangsúlyozta a német külügyminiszter

Németország legfőbb külpolitikai célja a „szuverén és erős” Európai Unió felépítése – hangsúlyozta Heiko Maas német külügyminiszter hétfőn Berlinben, a német nagykövetek szokásos éves konferenciáját megnyitó beszédében.

Az Egyesült Államokkal csak úgy lehet elérni egy „új, kiegyensúlyozott partnerséget, ha növekszik Európa világpolitikai súlya”, ezért az uniós tagországoknak össze kell fogniuk ott, ahol a nemzetállamok önállóan már nem tudnak kifejteni akkora erőt, mint egy egységes Európa – mondta a miniszter.

A nemzetállami szuverenitást mindenekelőtt a biztonságpolitikában és a védelempolitikában kell a közösségi, európai szintre helyezni. A katonai együttműködés erősítése mellett azonban a fegyveres erő nélküli válságkezelésben is össze kell fogni. Ezért a német kormány kezdeményezi egy „európai civil stabilizációs erő” létrehozását. Ennek a szervezetnek „lehet az alapja egy úgynevezett civil válságkezelési kompetencia központ, amelyet Berlinben alapítanak meg” – fogalmazott Heiko Maas.

Európa „szuverenitását és autonómiáját” a kereskedelem-, a gazdaság- és a pénzügypolitikában is erősíteni kell, ezért dolgozik a német kormány a SWIFT nemzetközi bankközi fizetési rendszertől független rendszerekre és megoldásokra, valamint egy „Európai Valutaalap” kiépítésére irányuló javaslatokon.

Berlin, 2018. augusztus 27.
Heiko Maas német külügyminiszter a német nagyköveti értekezleten a berlini külügyminisztériumban 2018. augusztus 27-én. (MTI/EPA/Hayoung Jeon)

A Német Szociáldemokrata Párt (SPD) politikusa Donald Trump amerikai elnökre utalva hangsúlyozta, hogy a Berlin által javasolt irányvonal a „Europe United” (Egységes Európa) politikája, amelynek középpontjában nem a „Europe first” (Európa az első) gondolata áll. Éppen ellenkezőleg: a szuverén és erős Európai Unió felépítésével a multilateralizmust, a többoldalú, kölcsönösen előnyös, méltányos megállapodásokon alapuló nemzetközi rendet kell megóvni.

„Minél inkább törekednek mások a politikai vagy gazdasági erő jogának érvényesítésére, annál inkább kell nekünk erősítenünk Európát és a multilateralizmust” – fejtette ki a német diplomácia vezetője.

Mint mondta, a német külpolitika egyáltalán nem az Egyesült Államok ellen irányul, de „tiltakozunk vagy új alternatívákat követünk, ha az értékeink és az érdekeink sérelme fenyeget Washingtonban”.

  • Kapcsolódó cikkeink:

A nemzetközi rend „elvadulásának” feltartóztatására létre kell hozni a multilateralizmus mellett kiálló országok szövetségét, amely nem „exkluzív klub”, és nem irányul senki ellen, hanem a globális problémák közös megoldására irányuló együttműködés. A közös munka területei közé tartozik az éghajlatváltozás, az egyre növekvő protekcionizmus vagy éppen a „globális menekültválság” kezelése – mondta Heiko Maas.

A tanácskozás díszvendége, Chrystia Freeland kanadai külügyminiszter aláhúzta, hogy hazájának és Németországnak közös érdeke a liberális demokrácia és a szabályokon alapuló nemzetközi rend védelme. Helmut Schmidt néhai német kancellár szavait idézve kiemelte: a piac olyan, mint egy ejtőernyő, csak akkor működik, ha nyitva van.

Forrás: MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »