Szélesedik a válság Katar miatt: már Ankara is érintett

Szaúd-Arábia nem engedi meg Törökországnak, hogy támaszpontot létesítsen a területén – jelentette szombaton az SPA szaúdi állami hírügynökség, egy meg nem nevezett helyi tisztségviselőre hivatkozva.

A bejelentés előzménye, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök interjút adott a portugál RTP televíziónak, amelyben felajánlotta Szalmán bin Abdel-Azíz szaúdi királynak, hogy országa katonai támaszpontot létesítene a sivatagi királyságban.

„A királyság nem engedheti meg Törökországnak katonai támaszpontok létesítését a területén. A királyságnak nincs erre szüksége. Fegyveres erői és katonai képességei a legjobb színvonalon vannak” – idézte a szaúdi hírügynökség a meg nem nevezett forrást.

Törökország szilárdan támogatja szövetségesét, Katart abban a diplomáciai viszályban, amely az utóbbi, illetve Szaúd-Arábia és több más arab ország között robbant ki az elmúlt hetekben.

Recep Tayyip Erdogan török államfő szerint a Dohával szemben alkalmazott módszerek elfogadhatatlanok és a halálbüntetéshez hasonlítanak. A török elnök kedden újból megfogadta, hogy továbbra is kiáll Katar mellett a viszályban. Leszögezte: az érintett országoknak a problémákat a muzulmán szent böjti hónap, a ramadán vége előtt – tehát legkésőbb június 25-ig – meg kell oldani. A konfliktusban vezető szerepet kell vállalnia a térség rangidős államférfijának, Szalmán bin Abdel-Azíz szaúdi királynak – tette hozzá. Tovább a teljes cikkre

Szaúd-Arábia, Egyiptom, az Egyesült Arab Emírségek, valamint Bahrein, Líbia, Jemen, Mauritánia, Mauritius és a Maldív-szigetek a múlt hét elején jelentették be, hogy megszakítják diplomáciai kapcsolataikat Katarral, azt állítva, hogy annak vezetése terroristákat támogat, együttműködik Iránnal, és beavatkozik a belügyeikbe. Doha tagadja a vádakat.

Ankara és Doha 2014 decemberében széles körű védelmi megállapodást kötött. A török parlament a múlt héten törvényerőre emelte az egyezménynek azt a pontját, amelynek értelmében Törökország támaszpontot alakít ki és több ezer katonát állomásoztat Katarban.

Törökország ezenfelül a múlt hét óta napi három alkalommal légi úton élelmiszer-szállítmányokat küld az öböl menti diplomáciai viszály miatt kereskedelmi blokád alá vett arab országba.

Forrás: MTI/dpa/Kitekintő

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »