65 milliárd dollár fölé emelte felvásárlási ajánlatát a Bayer

A német gyógyszer- és vegyipari óriás Bayer AG hétfőn bejelentette, hogy a Monsanto vetőmaggyártó felvásárlásával kapcsolatos tárgyalások előrehaladtak és ezzel egyidejűleg ismét megemelték ajánlatukat, immár 65 milliárd dollár feletti összeget ajánlanak a cégért.

A Bayer bejelentése szerint azzal, hogy 125 dollárról 127,5 dollárra emelték részvényenkénti ajánlatukat, a két fél árelképzelései jelentősen közeledtek – ugyanakkor az ártényezőn kívül még a versenyfelügyeleti szabályozással is akadhatnak gondok. A Monsanto ugyanis már jelenleg is a világ legnagyobb vetőmaggyártója, így ha a Bayer érdekeltségébe kerülne, azzal a versenyszabályoknak történő megfelelés érdekében elképzelhető, hogy bizonyos üzletágaitól meg kellene válnia.

A Monsanto egy rövid közleményben tudatta, hogy konstruktív megbeszéléseket folytattak a Bayerrel és megerősítették a 127,5 dolláros készpénzes, részvényenkénti ajánlat tényét. Jelezték ugyanakkor azt is, hogy más – meg nem nevezett – érdeklődőkkel is tárgyalásokat folytatnak és jelenleg egyáltalán nem biztos, hogy bármelyik üzlet megvalósul.

  • Nagy a mozgolódás a vegyiparban
A ChemChina idén vásárolta fel a svájci Syngenta-t 43 miliárd dollárért, miután a Syngenta épp a Monsanto korábbi ajánlatát utasította el, a Dow Chemical és a DuPont pedig egy 130 milliárd dollár értékű egyesülésen dolgoznak, amely ha létrejön, akkor 3 különböző üzletágra bontják tevékenységeiket.

A Bayer még május elején jelentette be, hogy ajánlatot tett a Monsanto felvásárlására, az ajánlati ár akkor még csak 122 dollár volt részvényenként, majd július közepén már 125 dollárral próbálkoztak, de ezeket a számokat a Monsanto még nem találta megfelelően vonzónak.

Bayer_grafikon
A Bayer tőzsdei árfolyama viszont azt jelzi, hogy a befektetők nem kifejezetten örülnének egy magas beszerzési költségű felvásárlásnak, az első bejelentéskor (még májusban) a német óriás részvényárfolyama 83 euró alá esett, miközben 2015 márciusában még 140 euró felett járt.

Az árfolyam ilyen mértékű esése persze nem kizárólag a felvásárláshoz köthető, de tény, hogy az ajánlati ár minden egyes emelésénél kissé megbicsaklik az árfolyam és az utóbbi hónapokban a papír a német részvényindexhez képest alulteljesítő volt.

Forrás: Reuters / Kitekintő

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »