Az állam fizeti a takarítást

Szlovákiában több ezer eurót nyel el az önkormányzatok költségvetéséből az illegális szemétlerakatok felszámolása; a községeknek a vonatkozó törvények szerint ezt a kiadást saját forrásból kell fedezniük. A környezetvédelmi tárca idén először ad állami támogatást erre a célra. Így sem biztos azonban, hogy sikerül-e eltüntetni az országból az összes illegális lerakatot.

Nagykaposon a Csicseri úti lakótelep mellett évről évre kialakuló hatalmas illegális szeméttelep kitisztítása átlagosan 8100 euróba kerül. Az iglói járásbeli Szepestamásfalva (Spišské Tomášovce) önkormányzatának ennek többszörösére lenne szüksége ahhoz, hogy felszámolja az illegális szemétteleppé nyilvánított romatelepet, melynek lakóit tavaly kiköltöztették – a községnek legalább 90 ezer euróra lenne szüksége.  Ez csupán kettő az országban található több ezer illegális szeméttelepből. Hivatalos adatok szerint Szlovákiában körülbelül 2500 ilyen szeméttelep van. „Becsléseink szerint viszont a szemétlerakatok száma eléri a hétezret” – közölte sajtónyilatkozatában Peter Žiga környezetvédelmi miniszter. A lerakatok jelentős részén évek óta gyűlik a szemét, az önkormányzatoknak ugyanis nincs pénzük felszámolásukra.  A minisztérium 7–8 millió eurót különített el a Környezetvédelmi Alapból, a községek ebből fedezhetik a szemétlerakatok eltakarítását. A támogatásért pályázni kell, 2015 első negyedévében várják az igényléseket, ezek elbírálása után utalják a kért összeget úgy, hogy az utak mellett vagy erdőkben hagyott szemét még idén eltűnhessen. A miniszter lehetőséget akar adni a polgármestereknek arra, hogy tiszta lappal indulhassanak. „Ha sikerül eltüntetni a szemétlerakatokat, meggyőződésem, hogy a községek a továbbiakban képesek lesznek saját erőből tisztán tartani a területet” – állítja Žiga.  A Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS) évek óta bírálja a hulladékokról szóló törvényt, melynek értelmében nem a telek tulajdonosa, hanem az érintett önkormányzat felelős az illegális szeméttelep felszámolásáért. A ZMOS nyomása a törvény legutóbbi decemberi módosításakor is eredménytelen volt, a vonatkozó paragrafuson nem változtatott a parlament, csak lehetővé tette, hogy a községek idén állami pénzből fedezzék az illegálisan lerakott hulladék elszállítását.

Kitekintő / Új Szó

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »