„Nukleáris megoldás” született a republikánusok ellen

Az amerikai szenátus demokrata többsége megelégelte, hogy a republikánus ellenzék rendre megtorpedózta Barack Obama bírói és kormányzati kinevezéseit, ezért csütörtökön olyan házszabályt fogadott el, amelynek értelmében az eddigi 60 helyett 51 szavazat is elegendő az elnök személyi döntéseinek jóváhagyásához.

A demokraták a két általában velük szavazó független szenátorral együtt 55:45 arányú többségben vannak a szövetségi felsőházban. Az új házszabályt most mégis csak 52:48 arányban sikerült elfogadni. Az új szavazási rend a Legfelsőbb Bíróság tagjainak megerősítésére és törvények elfogadására nem vonatkozik.

„A közszolgálat nem játék” – jelentette ki Barack Obama, aki televíziós nyilatkozatban biztosította támogatásáról a szenátus döntését. Az elnök szerint kormányzásának öt éve alatt példátlanul elszaporodott az obstrukció. „Abnormálisnak” nevezte, hogy az ellenzék gyakorlatilag mindent intézkedését meg akarja akadályozni az eljárás lassításával, azért, hogy „újraharcolja” a választás eredményét. 

Az amerikai média szerint Harry Reid, a szenátusi demokrata többség vezetője a mostani lépéssel a „nukleáris megoldást” alkalmazta az ellenzék ellen.

A kifejezés arra vonatkozik, hogy a házszabály eddig megoltalmazta a mindenkori ellenzéki pártot a kormánypárt túlsúlyával szemben (mert általában 67 szavazat kellett a házszabály-módosításokhoz), s így alkalmat adott az alkura is. Az új rend alapján viszont – hatalomra jutva – a két párt kölcsönösen „képes megsemmisíteni” a másik akaratát.

Reid azzal érvelt az új házszabály mellett, hogy annak elfogadásával a szenátusban sikerült megtörni a pártos megosztottság miatti patthelyzetet. Ez a legjelentősebb változás a szenátus eljárásrendjében 1975 óta, amikor kétharmadról a jelenlegi 60 szavazatra szállították le a kinevezések megerősítéséhez és az obstrukció megtöréséhez szükséges voksok számát. A szenátus belső szabályairól az amerikai alkotmány nem rendelkezik.

A házszabály megváltoztatását az váltotta ki, hogy a republikánus szenátorok hónapok óta megakadályozzák a Columbia kerületi (a fővárosban működő) szövetségi fellebbviteli bíróság három bírói székének betöltését. A testületet a Legfelsőbb Bíróság után a második legnagyobb tekintélyű törvényszéknek tekintik az országban.

MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »