Elfogadható az uniós büdzsé

Az idő szűkössége ellenére, valamint a tanács és az Európai Parlament (EP) közötti egyeztetések megszakadása dacára is van még elvi lehetőség arra, hogy az idén elfogadják az Európai Unió jövő évi költségvetését – közölte újságírókkal egy, a tárgyalásokat ismerő diplomáciai forrás.

A tanácsnak és az EP-nek kedden éjfélig lett volna ideje arra, hogy az úgynevezett egyeztető bizottságban rendezzék a jövő évi költségvetéssel kapcsolatban fennálló nézetkülönbségeiket, de a tárgyalások múlt pénteken megszakadtak, majd kedden délután az EP elnöke bejelentette, nem is folytatódnak. Így most a bizottságnak új költségvetési javaslattal kell előállnia, és az egész módosítási, egyeztetési és elfogadási eljárás újrakezdődik. Ha pedig az intézmények kihasználnák a jogi keretek adta határidőket, akkor bőven jövő év elejére csúszna a 2013-as költségvetés elfogadása.

Az uniós diplomata szerint arra lehet számítani, hogy az Európai Bizottság jövő hét végén, a többéves pénzügyi keretről (multiannual financial framework, MFF) dönteni hivatott rendkívüli uniós csúcs végeztével áll csak elő a 2013-ra vonatkozó új javaslattal.  2010-ben is volt már arra példa, hogy a bizottság javaslatának nyilvánosságra hozatala után a tanács és a parlament nem használta ki az egyébként jogilag rendelkezésre álló időt, és viszonylag gyorsan sikerült megállapodni a következő év büdzséjéről. Ezért elvileg van lehetőség a gyors megegyezésre, aminek valószínűségét az is növeli, hogy a tárgyalások nem is a jövő évi költségvetés körüli véleménykülönbségek miatt, hanem az idei költségvetés kiegészítése körüli vita miatt szakadtak meg.

Az Európai Bizottság költségvetésért és pénzügyi tervezésért felelős tagja ugyanis október végén bejelentette, körülbelül 9 milliárd euró hiányzik ahhoz, hogy az Európai Unió minden 2012-re vállalt kötelezettségét teljesíteni tudja. A bizottság számításai szerint a legnagyobb összeggel, 8,3 milliárd euróval a kohéziós és vidékfejlesztési alapokra szánt forrásokat kellene kiegészíteni, kutatási projektek támogatására 423 millió euróval többre lenne szükség, az európai felsőoktatási diákcserét lehetővé tévő Erasmus-programnak pedig 90 millió euró többlettámogatásra lenne szüksége.

A tárgyalások megszakadásáról a név nélkül nyilatkozó forrás elárulta, hogy a tanács és az EP másként kezelné a két kérdést: míg a tanács egyben döntene az idei büdzsé kiegészítéséről és a jövő évi költségvetésről, addig az EP képviselői azt akarták elérni, hogy először szülessen megállapodás az idén esedékes pénzekről, és csak azt követően térjenek át a jövő évi költségvetésre. A diplomata azt is elárulta, hogy a 9 milliárd hiányzó euróból Magyarország az október végéig esedékes kifizetéseket tekintve mintegy 300 millió euró erejéig érintett. A novemberben és decemberben keletkező finanszírozási igényekkel kapcsolatban pedig a forrás megjegyezte, hogy mivel az uniós intézményeknek 60 nap alatt kell teljesíteniük fizetési kötelezettségeiket, az év utolsó két hónapjában keletkező kifizetéseket „át lehet tolni” a következő évre.

Surján László kereszténydemokrata EP-képviselő szerint a parlament „a sehová nem vezető költségvetési tárgyalások folytatására” mondott nemet. A politikus úgy vélekedett, hogy a 2012-es büdzsé kiegészítése olyan jogi kötelezettségek teljesítését jelentik, mint például a már a tagállamokban jóváhagyott, sőt végrehajtott kohéziós beruházások ellentételezése.

mti

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »