„Rossz” keresztett vágott ki a Femen aktivistája

Az ukrán feminista csoport tagjai kivágtak egy keresztet Kijev központjában, ezzel próbáltak tiltakozni a Pussy Riot tagjait elítélő határozattal szemben.

A Pussy Riot-ügyben való ítélethirdetést fokozott várakozás előzte meg, többen is biztosították a tagokat szolidaritásukról, több nagyvárosban tüntetést szerveztek – így várható volt, hogy a Femen, feminista csoport is akcióba lép. A csoport egyik tagja félmeztelenre vetkőzve egy motoros fűrésszel elvágott egy keresztet. A vallásgyalázó tett közben szabadságot követelt a botrányos punk bandának – adta hírül a KijivPost.

A mozgalom aktivistái a Kijev központjában található pravoszláv keresztet szerették volna kivágni, de tévedésből – talán a tiltakozás hevében – egy unitus keresztet vágtak ki, amelyet 2004-ben a kárpátaljai unitus egyházak állítottak fel a Cseka által meggyilkolt és megkínzott áldozatok emlékére. Az ukrán rendőrség ezután lezárta a csoport kijevi irodáját. A feminista csoport közölte, hogy nem bánták meg a tettüket, és készen állnak a további tiltakozásokra. Azt is elmondták, hogy bár a rendőrség nagy erőkkel keresi az elkövetőt, ők mindent megtesznek annak érdekében, hogy ne találják meg. A Femen a hétvégén több tüntetést is szervezett Kijevben a Pussy Riot támogatására, amit összekötöttek a kizárólag férfiakból álló kormány elleni tiltakozással is.

A Femen egy 2008-ban alapított ukrán feminista csoport, Kijev központtal. Anna Hucol azért alapította a csoportot, mert hagyományos eszközökkel nem tudta felhívni a figyelmet az ukrán nők helyzetére. A nőjogi mozgalom rövid időn belül világhírnévre tett szert a félmeztelenre vetkőzött aktivistáik tiltakozó akcióival, főként a szex-turizmus, a nők külföldi prostítúcióra való kényszerítése, a vallási intézmények, a házasság-közvetítő irodák ellen. A Femen fő célja az ukrajnai nők intellektuális és morális síkon történő fejlesztése, valamin egy olyan Ukrajna kép kialakítása, amely megfelelő lehetőségeket biztosít a nők számára. Azonban kérdéses, hogy céljaik eléréséhez a megfelelő formát választották-e, hiszen komoly ellentmondás jelenik meg a képviselni vágyott eszmék és az elérés módja között. A másik legismertebb aktivista az újságíró Alekszandra Sevcsenkó szerint 2017-ben kirobbantják a nőforradalmat.

Gerő Mária

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »