Obama is a spekulánsokra fogja

Az Egyesült Államok kormányzatának egyre több fejfájást okoznak az elsősorban külső tényezők által befolyásolt magas gáz- és olajárak. A nehéz helyzetben lévő családok életét is megkeserítő üzemanyagárak különösen a választás évében kellemetlen fejlemény az újrázásért küzdő elnöknek. Más rövidtávú ellenszer nem lévén a demokrata képviselők a Wall Street spekulánsait okolják az egekbe szükő árak miatt és a piacról való kiszorításuk mellett lobbiznak.

A kongresszusi demokraták a Wall Street spekulánsait vádolják a növekvő gáz és olajárak miatt és visszaszorítanák őket a kormányzatnak, valamint a családoknak egyre több fejfájást okozó piacról. Választási év lévén, a gázár-vita ugyanis a szokásosnál is hevesebb – írja a Fox News. A republikánusok az árak letörésére a hazai olajkitermelés növelését és a piaci szabályozások feloldását szorgalmazzák, a gázfüggőség enyhítésére pedig sokáig Kanadától Texasig húzódó Keystone XL olajvezeték megépítésében bíztak. Obama elnök viszont a környezetvédők aggályai miatt megvétózta a projektet és az olajtól való függőség hosszútávú kiváltására inkább a zöldenergiás befektetéseket preferálja. A kormányzat szerint a jelenlegi áremelkedést külső tényezők idézték elő, így a kabinetnek rövidtávon kevés mozgástere van az árak befolyásolására. A demokraták azonban látnak lehetőséget némi beavatkozásra méghozzá az energiapiac spekulánsainak megrendszabályozásával.

A határidős ügyletekre licitáló hedge fundok ugyanis jelentős szereplői az olajpiacoknak, befolyásolva ezzel az árak alakulását is. A spekulánsok valós hatásának mértéke és egyáltalában való építő célzatú piaci jelenlétük azonban heves viták tárgya. Hetvenkét demokrata képviselő mindenesetre a határidős és opciós (spekulációs) piacokat szabályozó ügynökséghez (Commodity Futures Trading Commission) fordult a spekulánsok megrendszabályozását kérve.

Bart Chilton az ügynökség biztosa elmondta, hogy a spekuláció átlagosan 56 centtel növeli gallononként az üzemanyag árát, amely egy közepes fogyasztású autónál tankolásonként hét dollár pluszköltséget jelent. „A piac ugyanakkor nem működik spekulánsok nélkül és jó, hogy vannak – tette hozzá a biztos -, csak egy bizonyos fokú jelenlét után már taszigálják az árakat”.

A befektetők úgy látják, hogy a Wall Street már megint bűnbaknak lett megtéve pedig az áremelkedést alapvetően a kereslet-kínálat törvényei okozzák. „A kereskedés nem hibáztatható ezért ” – mondta Wayne Rogers. Az egykori színész, befektető szerint ugyanazok a demokraták vádolják a spekulánsokat, akik a Keystone XL olajvezeték megépítése ellen voltak, ami most – állítja Rogers – legalább részben enyhíthetné a problémát. 

Egy nemrégiben közzétett FED-jelentés szerint 2004 és 2008 közötti időszakban a spekulánsok tevékenysége nagyjából 15 százalékkal járult hozzá az olaj árának növekedéséhez, ugyanakkor a globális igények áralakító hatása mögött csak második tényezőként volt jelen. Az Obama-adminisztráció az olajárak legutóbbi megugrásának okát az éledező gazdaság energiaigényének növekedésében, valamint az iráni válság miatti készletellátási zavaroktól való félelemben látja. Az emelkedő árak ugyan lehetnek egy újjáéledő gazdaság jelei – írja a Fox News -, viszont a magas árak meg is állíthatják a fellendülést

Pulay Kristóf

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »