A XXI. század ökológiai érzékenysége

A NASA ökoszisztéma jövőjét leíró új modellje szerint 2100-ra a Föld felszínének majdnem felét beborító növényállomány módosulni fog, illetve a szárazföldi ökoszisztémák 40 százaléka átalakuláson megy majd keresztül az emberi beavatkozás hatására végbemenő klímaváltozás miatt.

A modell egy fokozódó ökológiai változás képét festi le, mely során számos növény- és állatfaj néz szembe az egyre kiéleződő versennyel az életben maradásért. A Föld sivatagos és jeges területein kívüli növénytakaró 30 százaléka az előrejelzések szerint átalakul, amihez az emberek és az állatok kénytelenek lesznek alkalmazkodni. A bajt tovább tetézi az a jóslat, miszerint ezek a változások felborítják a természet egyensúlyát, ami később hatással lesz a víz, energia, szén és egyéb készleteinkre, illetve azok körforgásaira.

A klímaváltozás következtében beindul a növényfajok migrációja, hiszen csak bizonyos időjárási viszonyok mellett képesek túlélni és szaporodni, azonban gyakran olyan gyors ez a változás, hogy már nem képesek lépést tartani a folyamattal. Sőt mi több, az emberi tevékenységek, mint a mezőgazdaság és urbanizáció, pusztító hatással vannak a Föld természetes élőhelyeire és gátolják a növény- és állatfajokat a sikeres migrációban.

Hegedüs Rita

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »