Iszlám extrémizmus a Balkánon

Péntek délután nem hétköznapi incidens szemtanúivá válhattak a Szarajevó belvárosában bámészkodó járókelők. A helyszínről érkező beszámolók szerint egy a szélsőséges eszmékben hívő 23 éves férfi adott le lövéseket gépkarabélyából a Bosznia-Hercegovinában székelő amerikai nagykövetségre. Az eset kapcsán még számos kérdés nyitott, az ugyanakkor biztosnak látszik, hogy a térségben ismét a figyelem középpontjába került az iszlám extrémizmus.

A szerbiai Szandzsákból származó Mevlid Jašarević két rendőrt sebesített meg, mielőtt a helyszínre érkező mesterlövészek egy a lábára irányzott lövéssel ártalmatlanná nem tették. A szélsőséges vahabita mozgalomhoz hű elkövető a szemtanúk elbeszélése alapján egyértelműen kerülte annak kockázatát, hogy civileket sebesítsen meg, célpontja csakis az amerikaiak diplomáciai képviselete lehetett.

Bosznia-Hercegovina fővárosából sokáig egymásnak ellentmondó hírek érkezetek a támadásról, de a legfrissebb beszámolók szerint nem követelt halálos áldozatot az eset. Abban ugyanakkor továbbra sincs egyetértés a délszláv országból származó információk kapcsán, hogy voltak-e segítői Jašarevićnek, aki a lövöldözés közben muszlimok szándékos irtásával vádolta a washingtoni kormányzatot.

Az incidenst követően a délszláv állam prominens politikusai egyhangúlag ítélték el az akciót, s később csatlakozott hozzájuk a boszniai iszlám közösség feje is, aki nem győzte hangsúlyozni, hogy az Egyesült Államok még a legnehezebb időkben is kiállt az ország muzulmán lakossága mellett.

Szerbia máris akcióban

A belgrádi hatóságok kaptak az alkalmon, s a szarajevói támadást követően máris házkutatásokat tartottak és számos ember előállításával járó akciót hajtottak végre a Szandzsák Szerbiához tartozó részében, kihasználva azt a tényt, hogy a boszniai fővárosban lövöldöző vahabita is erről a területről származik. Ivica Dačić szerb belügyminiszter pedig sietve igyekezett hangsúlyozni, hogy milyen fontos a terrorizmus elleni harc és ezen a területen az államok együttműködése.

Szélsőségesek a figyelem középpontjában

Az Egyesült Államok külképviseletét ért támadás, bár nem végződött komoly tragédiával, mégis felhívta a figyelmet a délszláv térségben lassacskán éledező problémára, az iszlám szélsőségesek felbukkanására.

Maga a jelenség nem teljesen újsütetű, hiszen a régiót jól ismerő biztonságpolitikai szakértők már idejekorán számoltak a vallási extrémizmus megerősödésével Bosznia-Hercegovinában, illetve a Szerbia és Montenegró határvidékén elterülő Szandzsák térségében.

Jugoszlávia fennállásáig nem kellett komolyan számolni ezzel a típusú kihívással, azonban a délszláv háború és az annak folyamán a muzulmán lakosságot ért atrocitások itt is a felszínre hozták az egyébként még mindig uralkodó mérsékelt irányzatok mellé azok radikális válfaját is. Az olyan tényezők, mint a muzulmán országok támogatása, az iszlám harcosok és iskolák megjelenése, illetve az átélt borzalmak élménye a fiatalabb generációkat egyértelműen fogékonyabbá tették az iszlám radikalizmus befogadására, s bár ezen korosztályok jelentős hányada továbbra is mérsékelt eszméket követ, a veszély nem elhanyagolható.

Mátraházi Tibor

Mátraházi Tibor

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »