Újra földhöz juthatnak a nyugat-bengáli farmerek

A termőföldek nagyvállalati felvásárlása központi problémát jelent Indiában, az érintett területek ráadásul jellemzően olyan cégek kezébe kerülnek, amelyek nem a mezőgazdasági szférában tevékenykednek – a földművelők létbiztonsága ezáltal India-szerte fokozottan veszélyeztetetté vált.

Míg Orissza államban a dél-koreai vas- és acélgyártó POSCO vállalatóriás, addig Kelet-Indiában a Tata Motors gyűrné maga alá a helyi farmereket – 2006-ban a nyugat-bengáli kommunista államvezetés ugyanis a Szingur városához tartozó földterületek haszonélvezeti jogát a Tata Motors-nak ítélte. Ezúttal azonban a mezőgazdaságban dolgozók végre megfelelő érdekképviseletre támaszkodhatnak, a 2011 májusában tartott választásokon ugyanis – 34 évnyi kommunista fölény után – a Trinamool Kongresszus Párt (TMC) aratott győzelmet Nyugat-Bengálban.

A TMC első embereke, Mamata Banerjee főminiszter asszony azonnal fellépett a földművelők megélhetését veszélyeztető állapotok ellen, törvénytervezete alapján ugyanis körülbelül 400 hold földterület kerülhetne újra a bengáli farmerek kezébe. A javaslat megosztotta a törvényhozókat: míg az ellentábor a tervezetben a sürgető állapotokra adott gyors, ebből kifolyólag nem megfelelő választ látja, addig Banerjee támogatói a birtokba vett földek maradéktalan visszaszolgáltatását tartják kívánatosnak.

A Tata Motors – nyilatkozata szerint – a törvényjavaslat megvizsgálása után meghozza a szükséges lépéseket, Banerjee miniszter asszony földvédelmi politikája mindenesetre jelentős védelmet nyújthat a mezőgazdasági célra felhasznált területek indusztriális átalakítása ellen.

Béres Máté

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »