Ukrajna: bűncselekmény lehet a nyelvek becsmérlése

Ukrajnában a korrupció elleni védekezés legjobb fegyverének a videokamera és a mobiltelefon bizonyul. Ez bizonyítja az odesszai rendőr esete is.

Olekszandr Svec odesszai rendőr nem volt hajlandó ukrán nyelven megszólalni intézkedés közben, ráadásul „borjú” nyelvnek nevezte az állam nyelvét. Mindezt kamera előtt tette. A vezető kérdésére, miszerint Svec kijelentése arra utal-e, hogy ő nem szereti az államnyelvét, a rendőr így válaszolt: „Nem, abszolút nem. Soha az életben nem fogom megszeretni, ebben biztos vagyok”. A felvétel gyorsan elterjedt a világhálónak köszönhetően és országos botránnyá nőtte ki magát.

A rendőr ellen vizsgálatot kezdeményeztek. A történés fegyelmi büntetést nem vont maga után, de Svec-et elbocsájtották munkahelyéről; továbbá az ellenőrzött járművezető (aki a felvételt is készítette) morális sértettség indokával vádat emelt a rendőr ellen.

Az egykori rendőr nem maradt munka nélkül. Igor Markov, az odesszai önkormányzat képviselője és egyben a  „Rodina” orosz párt vezetője felkarolta a bajba jutott rendőrt. Jelenleg Svec nem őrként, nem sofőrként, hanem menedzserként helyezkedett el Markov segítségével – írta a Szehodnya című ukrán napilap online kiadása. Markov szerint Svect provokálták.

Ukrán államnyelvtörvény közeleg?

Ukrajna déli és keleti régióiban, ahol Odessza is található az orosz-ukrán nézeteltérések már Ukrajna függetlensége óta jelen vannak. 2010 folyamán Odessza polgármestere Olekszij Kosztuszev ajánlatot tett arra, hogy a Városi Tanács ülései orosz nyelven bonyolódjanak le. Megvalósítására zöld utat nyitna a 2010 szeptemberében benyújtott törvénytervezet elfogadása „Ukrajna nyelveiről” címmel, amely jogilag engedélyezné azt, hogy a régiók egyénileg döntsenek a hivatalok nyelvhasználatáról. A törvénytervezetnek számos ellenzője van, ezért elfogadását határozatlan ideig elhalasztották.

Ukrajnában nincs felelősségre vonás a nyelvek felett való gúnyolódásért, vagy megvetésért. A nyelvek becsmérlése tehát büntetlen, az államnyelv megvetésének ugyanakkor mégis számtalan megjelenési formája van. Ezért Arszenyij Jacenyuk, az ukrán parlament egykori házelnöke, a Változások Frontja párt elnöke 2011. január 28-án törvénytervezetet nyújtott be , amely szerint büntetőjogi felelősségre vonhatók lennének azokat a személyek, akik becsmérlik az államnyelvet vagy az Ukrajnában használatos nemzeti kisebbségek nyelvének egyikét.

A törvénytervezethez tartozó indokolásban hangsúlyozzák, hogy a Rendőrség dolgozóinak ilyen és ehhez hasonló tettei nem mások, mint Ukrajna fejlődésének, az ukrán nyelv társadalmi értékeinek megvetése.

A törvénytervezet célja az ukrán nyelv, mint államnyelv társadalmi céljainak megértése és a kisebbségi nyelvek tisztelete függetlenül attól, hogy milyen nemzethez tartoznak. Ennek érdekében a javaslat büntetőjogi felelősségre vonás bevezetését tanácsolja akkor, amikor

  • az ukrán államnyelvének nyilvános becsmérlése történik (bírság: 50 minimálbérnek megfelelő pénzbírsággal vagy 6 hónap elzárással vagy három év szabadságvesztés);
  • vagy az Ukrajnában élő nemzeti kisebbségek nyelveinek becsmérlése esetén (bírság: 50 minimálbérnek megfelelő pénzbírsággal vagy 6 hónap elzárással vagy két év szabadságvesztés).

A törvényjavaslat továbbá előírja, hogy a fenti bűncselekmények vizsgálatát az ügyészség nyomozói fogják végezni.

A törvény parlamenti elfogadására azonban kevés esély van, ugyanis az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy az ukrán Legfelsőbb Tanács képviselői egyetlen olyan törvénytervezet kapcsán sem tudnak érdemi döntést hozni, amely a nyelvi kérdéssel kapcsolatos – írja a Karpatalja Ma hírportál. Mindenesetre az odesszai rendőr esete rámutat az országban létező feszültségekre, és azok gyökerére.

Kitekintő összeállítás

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »