A válság előtti csúcson az egyesülési és felvásárlási ügyletek összértéke

Időarányos rekordot döntött az idei év április utolsó napjáig terjedő időszakában a globális vállalati szektor által bejelentett egyesülési és felvásárlási ügyletek (M&A) összértéke, amely meghaladta a pénzügyi válság előtti csúcsot is.

Az egyik vezető londoni piacfigyelő cég, a Dealogic a Financial Times című londoni gazdasági napilap számára készített, kedden ismertetett összesítésében kimutatta, hogy 2018 első négy hónapjában 1677 milliárd dollár értékű új M&A-tranzakcióról jött létre megállapodás a globális vállalati szektorban. Ezzel megdőlt a pénzügyi világválság előtti utolsó teljes év, 2007 azonos időszakában beállított eddigi időarányos, 1644 milliárd dolláros rekord.

Április utolsó napján, vagyis egyetlen nap alatt több mint 120 milliárd dollár összértékű vállalati egyesülési és felvásárlási tranzakció terve vált ismertté. Ezek közé tartozott a második és a harmadik legnagyobb brit élelmiszer-kiskereskedelmi hálózat, a Sainsbury’s és az Asda egyesülési terve.

Az ügyletet egyébként jól fogadták a befektetők: a Sainsbury’s részvénye 21 százalékkal ugrott meg a Londoni Értéktőzsdén (LSE) a megállapodás bejelentése után, a hétfői záráskor 15 százalékhoz közeli nyereségben járt. A cég papírja az LSE keddi korai kereskedésében másfél százalékkal drágult tovább.

A magas részvényárak ösztönzőleg hatnak arra, hogy az M&A-ügyleteket kezdeményező vállalatok egyre nagyobb arányban használják saját részvényeiket fizetőeszközként.

A Dealogic kimutatása szerint az idei év eddigi szakaszában született egyesülési és felvásárlási szerződések 40 százaléka tartalmaz részvénykomponenst, az ügyletek 14 százalékában pedig a felvásárló cég kizárólag részvényekkel fizet. Ez azt is jelenti, hogy a csak készpénzes M&A-ügyletek aránya háromévi mélypontra csökkent.

Kapcsolódó cikkünk: Célegyenesben a Bayer-Monsanto felvásárlás

Forrás: MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »