A hetvenes évek óta hamisította adatait a Kobe Steel

Közel öt évtizede, az 1970-es évek elején kezdődött el az adatok hamisítása a Kobe Steel japán fémipari konszernnél és több mint hatszáz ügyfélnek szállítottak valótlan minőségi bizonyítvánnyal rendelkező termékeket – derült ki a négy hónapig tartó külső vizsgálat során, amelynek megállapításait kedden ismertették. 

Kavaszaki Hiroja elnök-vezérigazgató közölte, hogy felelősséget vállal a történtekért és április 1-jei hatállyal távozik a vállalat éléről. Kaneko Akira ügyvezető alelnök ugyancsak lemondott tisztségéről, emellett büntetésként egy sor vezetőnek meghatározott időtartamra csökkentették fizetését, egyeseknek akár 80 százalékkal.

Kavaszaki Hiroja, a Kobe Steel japán fémipari konszern elnök-vezérigazgatója sajtótájékoztatót tart Tokióban 2018. március 6-án,ahol bejelentette lemondását. A Kobe Steel októberben jelentette be, hogy egyik leányvállalata valótlan minőségi bizonyítvánnyal rendelkező termékeket (vas, alumínium és réz) szállított tíz éven keresztül mintegy kétszáz cégnek. (MTI/AP/Kambajasi Sizuo)

Kavaszaki Hiroja, a Kobe Steel japán fémipari konszern elnök-vezérigazgatója sajtótájékoztatót tart Tokióban 2018. március 6-án,ahol bejelentette lemondását. A Kobe Steel októberben jelentette be, hogy egyik leányvállalata valótlan minőségi bizonyítvánnyal rendelkező termékeket (vas, alumínium és réz) szállított tíz éven keresztül mintegy kétszáz cégnek. (MTI/AP/Kambajasi Sizuo)

A harmadik legnagyobb japán acélgyártó vállalatnál tavaly augusztusban derült fény a csalásokra, a történteket azonban nem hozták nyilvánosságra, amíg az illetékes gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztérium erre nem kötelezte a céget. A Kobe Steel végül októberben ismerte el nyilvánosan: előfordult, hogy ahol a fémipari termék valamely minőségi paramétere, például az anyagszilárdság nem felelt meg a megrendelő követelményeinek, azt egyszerűen átírták.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Újabb autóipari csalásra derült fény, a Toyota már vizsgálódik

A Subaru és a Boeing is érintett a Kobe Steel botrányában

Umehara Naoto ügyvezető alelnök ezt a szűk szállítási határidők miatt a dolgozókra nehezedő nyomással magyarázta, és tagadta, hogy az ilyen esetekre felső vezetői utasításra került volna sor.  A külső vizsgálat során azonban az derült ki, hogy a csalások jóval kiterjedtebbek voltak, és az ügyfelek szélesebb körére terjedtek ki. Összesen 605 ügyfelet tévesztett meg a Kobe Steel, köztük 222 külföldi partnert. Az adatok hamisítása széles körben elterjedt, sokan tudtak róla és vettek benne részt, ideértve a menedzsmentet is.

Tavaly több japán nagyvállalatról derült ki, hogy valótlan minőségi adatokkal látták el termékeiket, megrendítve a japán feldolgozóipar kiváló hírnevét. A 112 éves múltra visszatekintő Kobe Steel mellett szégyenpadra került az építőipari anyagokat, gumi-, fém- és nemesfémtermékeket, alumíniumot és alumíniumból készült termékeket gyártó Mitsubishi Materials, valamint a Toray Industries Inc. alapanyaggyártó konszern egyik leányvállalata, a Toray Hybrid Cord Inc.

A japán autógyárak közül a Suzuki és a Mitsubishi ugyan nem hamisított, de egyes modelljeinél szabálytalan módszereket alkalmazott az üzemanyag-fogyasztás és a károsanyag-kibocsátás megállapítására, a Mitsubishi ennek nyomán került végül a Nissan-Renault csoporthoz, utóbbi 34 százalékos részesedést vásárolt a japán autógyártóban.

Forrás: MTI / Reuters

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »