Libanon elveszítheti az irányítást a koronavírus felett

Hasszan Diab libanoni miniszterelnök elmondása szerint egyre nagyobb az esélye annak, hogy az ország elveszíti a kontrollt a koronavírus-járvány felett, lévén az esetek száma folyamatosan nő az augusztus 4-én Bejrútban történt robbanást követően.

A fertőzéses esetek megduplázódtak a robbanás utáni két hétben. Ez nem meglepő, hiszen a vírus a kórházakban terjed a leginkább, amelyek a katasztrófa következtében egy pillanat alatt megteltek sebesültekkel – mondják az orvosok.

Hamad Hasszán egészségügyi miniszter ennek kapcsán sürgette, hogy mielőbb növeljék meg a kórházi kapacitást, hogy az egészségügyi rendszer elbírja a járványt. 

Augusztus 4-én késő délután egy extrém erős robbanás történt Libanon fővárosában. A bejrúti kikötőben történt detonáció hatására – amelyet heves tűz előzött meg – legalább 157 ember meghalt, 80 eltűnt, és körülbelül 5000-en megsebesültek. Marwan Abboud, Bejrút kormányzója szerint a robbanás mintegy 300 000 ember otthonát semmisítette meg. A libanoni kormány kéthetes szükségállapotot hirdetett, Bejrútot pedig katasztrófa sújtotta várossá nyilvánították.

Hatalmas robbanás történt Bejrútban

A bejrúti robbanás képekben

A kormány igyekszik mindent megtenni, hogy visszaszorítsa a fertőzés terjedésének ütemét; múlt pénteken részleges lezárásokat vezettek be. Az általános karantén ellenére – amely egyúttal este 6-tól reggel 6-ig tartó kijárási tilalommal is jár – azonban a törmelékek eltakarítása, a javítási munkálatok és a segítségnyújtás továbbra is engedélyezett a robbanás által érintett környékeken. Emellett a repülőtér is nyitva marad, bár az utasokat a beszállás és az országba érkezés előtt PCR-teszt elvégzésére kötelezik.

Az esetek számának növekedésével kapcsolatos aggodalmak ellenére a szállodákat, bárokat, kávézókat és éttermeket képviselő szakszervezet arra ösztönzi tagjait, hogy tiltakozzanak a kijárási tilalom ellen, ami viszont belső feszültségekhez és a biztonsági erők bevetéséhez vezethet. 

Michel Aoun libanoni elnök kompromisszumos megoldásra törekszik a kérdésben; még a héten vitára bocsátja a koronavírus-válsággal foglalkozó bizottság előtt, hogy miként lehetne biztonságosan újranyitni a vállalkozásokat, tekintettel arra, hogy tevékenységük kulcsfontosságú a gazdaság szempontjából.

Forrás: Reuters / Kitekintő

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »