Oroszország és Ukrajna megállapodott a gáztranzitról

Oroszország és Ukrajna megállapodásra jutott csütörtökön az orosz földgáz Ukrajnán keresztüli tranzitjáról a német fővárosban európai uniós közvetítéssel folytatott tárgyalásokon – jelentette be késő este Berlinben Maros Sefcovic, az Európai Bizottság alelnöke.

Az egy hónapja tartó tárgyalások eredményeképpen a felek megállapodtak az új gázszállítási szerződés elveiben, elhárítva ezzel a 2009-eshez hasonló „gázháború” megismétlődését. A Németországba és az Európai Unió más tagállamaiba Ukrajnán keresztül irányuló orosz gázszállítások így jövőre is folytatódhatnak.

Német hírportálok beszámolói szerint Maros Sefcovic nem közölt tartalmi részleteket, azt viszont kiemelte, hogy a megegyezés elvi jellegű, és Moszkvának és Kijevnek is tovább kell még dolgoznia rajta, hogy aláírható szerződéssé váljék.

Alekszandr Novak orosz energetikai miniszter – aki az ukrán delegáció vezetőjével, Olekszij Orzsel környezetvédelmi és energiaügyi miniszterrel együtt tett sajtónyilatkozatot az egész nap folytatott megbeszélés végeztével – elmondta: reméli, hogy a munka utolsó szakasza is sikeres lesz, és így az aláírás „nagyon hamar” megtörténik. Orzsel hozzátette, hogy az Európai Bizottság és a német szövetségi kormány közreműködésével folytatott tárgyaláson elfogadott szöveg „közelebb visz a megoldáshoz”. Peter Altmaier német gazdasági miniszter aláhúzta, hogy Berlinben fontos lépést tettek a megoldás felé.

  • Korábban írtuk:

Ágazati adatok szerint az EU a földgázfogyasztása nagyjából 18 százalékát fedezi olyan orosz földgázzal, amely Ukrajnán keresztül érkezik a közösség területére, így az EU-nak is fontos érdek az év végén lejáró orosz-ukrán tranzitszállítási szerződés megújítása.

A szerződést 2010-ben kötötték. Időközben jelentősen megromlott az orosz-ukrán viszony, miután Oroszország 2014-ben elcsatolta az Ukrajnához tartozó Krím félszigetet, és oroszbarát szeparatistákat kezdett támogatni a Donyec-medencében, Ukrajna Oroszországgal határos keleti térségében.

A gáztranzit azonban ilyen körülmények között is működött, így például tavaly az EU-ba szállított mintegy 200 milliárd köbméter orosz gáz nagyjából 40 százaléka Ukrajnán keresztül érkezett, aminek révén Ukrajna hozzávetőleg 3 milliárd dollár tranzitdíj-bevételhez jutott.

Forrás: MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »