Több százezren tüntetnek Ausztráliában a klímavédelemért

Legalább 300 ezren vonultak utcára Ausztráliában az éghajlatváltozás feltartóztatását követelve, kétszer annyian, mint az előző megmozduláson – mondták el a szervezők pénteken.

A Fridays for Future (Péntekenként a jövőért) mozgalom aktivistái hozzátették: a résztvevők száma ennél nagyobb is lehet, mert nem kapták meg az adatokat az összes helyszínről. Jelentős létszámú tüntetésekre került sor például Sydneyben, Brisbane-ben és Melbourne-ben. Az Ausztrália középső részén található Alice Springsben százak feküdtek le a földre, és tettették halottnak magukat.

A csendes-óceáni szigetvilágot – a tengerszint emelkedése miatt – különösen érzékenyen érinti a globális felmelegedés. A Salamon-szigeteken is tüntettek: fűszoknyát viselő, fapajzzsal felszerelkezett gyerekek jelentek meg a tengerparton, hogy szolidaritásukat fejezzék ki a globális mozgalommal. Thaiföldön több mint 200 fiatal rohanta meg a környezetvédelmi minisztériumot, és feküdt le a földre, halottnak tettetve magát. Az üvegházhatást okozó gázok legnagyobb kibocsátójának számító Kínában nem engedélyezték a tiltakozást.

Launceston, 2019. szeptember 20.
„A tagadás egyenlõ a halállal” jelentésű transzparens az éghajlatváltozás ellen Global Strike 4 Climate jelszóval meghirdetett országos környezetvédelmi demonstráción a tasmániai Launcestonban 2019. szeptember 20-án. A mintegy száztíz településen tartandó tiltakozóakció szervezői intézkedéseket követelnek az ausztrál kormánytól a klímaváltozás megakadályozásáért és a környezetszennyezés megállításáért.
MTI/EPA/Barbara Walton

A Fridays for Future kezdeményezésein százezrek vesznek részt világszerte. A pénteken kezdődő nemzetközi figyelemfelhívó hét keretében csaknem 160 ország több mint 2600 városában szerveznek megmozdulásokat. Ezek célja, hogy azonnali intézkedésekre sarkallják az ENSZ szeptember 23-án kezdődő klímacsúcs-értekezletén részt vevő politikai vezetőket a klímakatasztrófa elkerülése érdekében.

Szakértők rámutattak, hogy a globális felmelegedés – amelyet az üvegházhatást okozó gázok váltanak ki – már eddig is aszályokhoz, hőhullámokhoz, olvadó gleccserekhez és jégsapkákhoz, valamint a tengerszint emelkedéséhez és áradásokhoz vezetett. Tavaly rekordmennyiségű szén-dioxid került a légkörbe, annak ellenére, hogy az ENSZ támogatta Kormányközi Panel a Klímaváltozásról (IPCC) figyelmeztetett: jelentősen csökkenteni kell az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását a következő 12 évben, ha stabilizálni akarjuk az éghajlatot.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI/dpa

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »