Megunta az alacsony olajárat az OPEC

Az OPEC legalább napi 1,3 millió hordós termeléscsökkentést szeretne elérni bécsi közgyűlésén, de meg szeretné nyerni a szervezeten kívüli Oroszországot is a termeléskorlátozás ügyének a Reuters hírügynökséget tájékoztató négy különböző forrás szerint. 

Az OPEC csütörtökön tárgyal Bécsben a termeléscsökkentésről az olajár esésének megakadályozása érdekében, majd pénteken egyeztet a korlátozásban való részvételről a szervezeten kívüli nagyobb olajtermelőkkel, elsősorban Oroszországgal. Az OPEC de-facto vezetője, Szaúd-Arábia már az év eleje óta szorgalmazza az olajtermelés csökkentését, az Egyesült Államok nyomása ellenére is, hogy az alacsony olajárral támogassa a világgazdasági aktivitás fellendítését.

A Reuters hírügynökséget tájékoztató források szerint, amelyek közül három OPEC-tagországot, egy pedig egy szervezeten kívüli nagy olajtermelő országot képvisel, Oroszország bár ellenzi a termelés csökkentését, de értesülések szerint hajlandó lenne napi 140 ezer hordóval részt venni a termeléscsökkentésben – az OPEC ugyanakkor 250-300 ezres csökkentést várna el.

„A szaúdiak a csökkentést szorgalmazzák, de ha az oroszok erre határozott nemet mondanak, akkor nem lesz csökkentés” – fogalmazott az egyik hírforrás.

Az Egyesült Arab Emírségek energiaipari minisztere Suhail bin Mohammed al-Mazroui kedden újságírókkal közölte: „a globális kínálati helyzetet ki kell igazítani és ebben minden termelőnek részt kell vennie. Azt kell megbeszélnünk, hogy ez a kiigazítás mennyiről mennyire történjen.”

Egyes források szerint az OPEC minden tagjára kivétel nélkül érvényes 3,0-3,5 százalékos termeléscsökkentést kíván elérni. Amennyiben azonban Oroszország nem vesz részt a tőle elvárt mértékben a csökkentésben, a következő, februári közgyűlésére halasztja el a döntést, mivel „addigra már mindenki csökkenteni akar majd, azok is, akik most még nem”.

Az olajár a termeléscsökkentés reményében emelkedett kedden, a kora délutáni órákban a Brent 2,04 százalékkal állt magasabban a globális kereskedelemben 62,95 dolláron hordónként, a WTI pedig 1,87 százalékkal forgott magasabban, 53,93 dolláron.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI/Reuters

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »