Kelet-Ukrajna: indul a népszavazás

Donyeck megye két körzetében megkezdték az előre hozott népszavazást

A tervezettnél korábban, már pénteken és szombaton megkezdték a függetlenségről szóló népszavazást a kelet-ukrajnai Donyeck megye két szavazókörzetében, tekintettel az ottani konfliktus kiéleződésére – jelentette be Roman Ljagin, az egyoldalúan kikiáltott „donyecki népköztársaság” központi választási bizottságának elnöke.

A vasárnapra tervezett népszavazást már pénteken megkezdték Mariupolban, ahol aznap súlyos harcok robbantak ki, fegyveres szakadárok megkísérelték elfoglalni a városi rendőrkapitányság épületét. Az Ukrainszkaja Pravda című lap internetes oldalán hírt adott arról, hogy Donyeck városában is megkezdték szombaton a voksolást.

A szavazást az oroszbarát szeparatisták a súlyosbodó helyzetre való tekintettel hozták előre a megye két szavazókörzetében, utalva az ukrán hadsereg ellenlépéseire.

A tervek szerint május 11-én, vasárnap két megyében, Donyeckben és a vele szomszédos Luhanszkban fogják kikérni a nép véleményét a hetek óta tartó zavargások által legjobban sújtott országrész Ukrajnától való elszakadásáról. A két régióban összesen 7,3 millióan élnek, ez a teljes ukrajnai lakosság 16 százalékát jelenti. A népszavazáson arra a kérdésre kell válaszolniuk a szavazásra jogosultaknak, hogy támogatják-e a donyecki, illetve a luhanszki „népköztársaság” függetlenségét. A „donyecki népköztársaságot” április 7-én kiáltották ki az egymillió lakosú Donyeckben – az ország egyik gazdasági motorjának számító bányászati régió (Donyec medence) központjában – a megyei adminisztráció épületét megszállva tartó oroszbarát szakadárok.

Turcsinov: katasztrófa lenne az igenek győzelme a kelet-ukrajnai voksoláson

Katasztrófát jelentene, ha a kelet-ukrajnaiak igennel szavaznának a vasárnapi szeparatista népszavazásokon – közölte Olekszandr Turcsinov ukrán házelnök, ügyvivő államfő szombaton az ukrán állami televízióban.

Az Ukrajnától való elszakadás „lépés lenne a szakadékba ezen régiók számára. Ez az eufória nagyon súlyos következményekkel járhat, és sokan már most érzik magukon ezeket a következményeket” – fogalmazott. Turcsinov szerint azok, akik a kelet-ukrajnai régiók önállósága mellett foglalnak állást, nem értik, hogy ez a gazdaság, a szociális program, a megélhetési lehetőségek teljes megsemmisítését jelenti e területek lakosainak többsége számára. 

Az ideiglenes államfő megjegyezte, hogy a Donyeck megye északi részén lévő Szlovjanszkban és Kramatorszkban már nem működik egyetlen vállalat sem. 

Turcsinov kifejezte aggdalmát amiatt, hogy egyes szeparatisták Donyeck és Luhanszk megyéket „az állandó harci cselekmények színterévé igyekezne tenni, olyan területté, ahol nincs semmiféle perspektíva, ahol elpusztult a gazdaság”. 

Megismételte, hogy a kijevi vezetés kész tárgyalóasztalhoz ülni a régiók, köztük a Donyec-medence azon képviselőivel, akik a válságból kivezető utat akarják megtalálni, de nem tárgyalnak „terroristákkal, akik erőszakot alkalmaznak, gyilkolnak és embereket kínoznak”. 

Hangsúlyozta, hogy Ukrajna a decentralizáció irányába indult el, a valódi helyi önkormányzás, a régiók pénzügyi és politikai önrendelkezésének bővítése útján. „Gyenge régiókkal nem lehet erős Ukrajna” – hangoztatta, hozzátéve, hogy ezt azonban nem lehet „fegyverrel a kézben” elérni. 

Pénteken súlyos harcok robbantak ki a Donyeck megyei Mariupolban, ahol fegyveres szakadárok megkísérelték elfoglalni a városi rendőrkapitányság épületét. A harcokban a legfrissebb adatok szerint heten vesztették életüket és 39-en sérültek meg. 

Vasárnap Donyeck és Luhanszk megyében a Moszkva-barát szakadárok népszavazást készülnek tartani e területek önállóvá válásáról.

MTI

Friss hírek