Bojkottálnák a tömeges lehallgatást

Civilek és cégek alkotta koalíció próbál véget vetni az NSA kémkedésének. A törekvés nemes, de a támogatói listából hiányoznak még az igazi nagyágyúk.

Közös harcot hirdetettek a Nemzetbiztonsági Hivatal (NSA) ellen civilek és vállalatok. A kormány lehallgatási gyakorlatának megszüntetését tűzték ki célul  – jelenti a Wired.

Két tucat informatikai cég és polgári egyesület összefogásából született a Harcolj a Jövőért mozgalom. A civil és üzleti szférából tagokat toborzó csoport június 5-ére, az Edward Snowden-féle kiszivárogtatások évfordulójára rendezi meg az „Indítsuk újra az Internetet” napot. Ezen belül felszólítják a telefonos alkalmazásfejlesztőket, hogy legalább egy „hivatalbiztos” kódolást használjanak alkalmazásaik készítésekor. Továbbá, az eseményen résztvevő felhasználók ingyenes adatkódoló szoftvereket kapnak, amikkel kizárhatják a nagy testvért a magánéletükből.

„A kormány kémeinek egy gyengéje van: bár bárkit feltörnek, mindannyiunkat mégsem tudnak. A hibáinkat használják ki. Olyan hibákat, amiket megelőzhetünk” – áll a szervezők videójában. Ennél nagyobb összefogás történt, mikor az „Állítsuk meg az online kalózkodást” (Stop Online Piracy Act) törvényt sikerült visszaverni a nagy informatikai cégeknek 2012-ben. Ekkor weboldalak ezrei sötétültek el a sikeres SOPA-ellenes kampány keretében Amerikában. 

A Harcolj a Jövőért mozgalom, amiben a Reddit, az Imgur, és a CREDO Mobile és szerepel, két okból nagy fába vágta a fejszéjét. Először, még sem a Goggle, sem pedig a Twitter, a 2012-es kampány veteránjai nem álltak ki a kezdeményezés mellett. Másodszor, a kormány leleplezett kémkedési programjának működése a Snowden-botrány óta töretlen maradt. Bár januári beszédében Obama kijelentette, hogy a módosításokat vezetnek be a hívás adatok tárolását illetően, az adatgyűjtés módszerét nem korlátozták. Sőt, 2012-ben az elnök annak nemzetbiztonsági fontosságára hivatkozva, egyhangú szenátusi támogatással meghosszabbította a projektet 2017-ig.

Mindezek ellenére a mozgalom szervezőinek lelkesedése töretlen: „Sok cég már nyilatkozott a kémkedéssel kapcsolatban, vagy megtették a szükséges lépéseket adataik védelmében. Azt akarjuk, hogy a nagy vállalatok is kiálljanak az ügy mellett, és ezzel ellehetlenítsük a tömeges megfigyelést” – mondta Tiffiny Cheng, a szervezet társigazgatója. Az NSA programjának létjogosultságát több alkalommal kétségbe vonták más civil szervezetek, közöttük az Amerikai Polgárjogi Egyesület (ACLU) is. 

Varga-Tóth Tamás

Friss hírek

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »
Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »