Csökkent a nemzeti indíttatású incidensek száma Vajdaságban

Az év első kilenc hónapjában Vajdaság területén 108 ilyen jellegű kilengést jegyzett a rendőrség – közölte Temerinben Ivica Dačić szerb belügyminiszter.

Vajdaságban az év első kilenc hónapjában szilárdak maradtak a nemzetek és felekezetek közötti viszonyok, és a szeptemberi temerini incidensek nem voltak kihatással ezeknek a viszonyoknak a megromlására – szögezték le kedden a tartományi biztonsági tanács ülésén, amelyet jelképesen Temerinben tartottak meg. Jelen volt Ivica Dačić Szerbia belügyminisztere is, aki beszámolt a biztonsági állapotokról Vajdaságban és a belügyminisztérium munkájáról az idei év január–szeptember közötti időszakában. Az ülés iránt meglehetősen nagy érdeklődést tanúsított a média, mivel a temerini incidensek a városra fordították az írott és az elektronikus sajtó figyelmét.

A belügyminiszter a számadatok áradatát bocsátotta a tanács rendelkezésére. Többek között beszámolt arról, hogy a január–szeptember közötti időszakban a szervezett bűnözést illetően Vajdaságban jelentős szerepet kaptak a kábítószer-kereskedést és csempészetet végző csoportok.  Összesen 558 bűncselekményt jegyeztek a kábítószerekkel kapcsolatosan, amely egyötödét képezi a Szerbiában előforduló ilyenfajta bűneseteknek.

Az emberkereskedelmet illetően belső kereskedelemről beszélhetünk – mondta a belügyminiszter. Összesen 12 feljelentést tettek 16 személy ellen. A sértettek száma 26 (11 kiskorú), csaknem a fele a Szerbiában jegyzettnek. Országos vonatkozásban is a legnagyobb emberkereskedelmet Újvidéken jegyezték.

Vajdaságban a vizsgált időszakban összesen 20 300 általánosnak mondható bűnesetet jegyeztek, amely a szerbiainak egyharmada. Az ismeretlen személyek részéről elkövetett bűntettek 53 százalékát felderítették. Több mint tízezer gyanúsított ellen tettek feljelentést, 288 személyt őrizetbe vettek, 467 személyt fogva tartottak, igen sok közöttük a visszaeső bűnöző és a kiskorú.

Az elmúlt időszakban csökkent a gyilkosságok száma, az ismeretlen elkövetőket 90 százalékban megtalálták. Két emberrablást is jegyeztek Nagybecskereken és Mitrovicán. Nemi erőszakra 111 alkalommal került sor, valamennyi esetben felfedték az elkövetőket.

Nemzeti és vallási alapon Vajdaságban az év első kilenc hónapjában 108 incidenst jegyeztek: 5 fizikai támadást, 4 névtelen fenyegetést, 17 szóbeli összetűzést, 43 falfirkálást. Emellett megrongáltak 18 egyházi objektumot, hasonló sorsra jutott 17 albán nemzetiségű személy objektuma és több kegyeleti és emlékhely megsértését is feljegyezték, közöttük az újvidéki Petőfi Sándor MMK épületébe történt betörést.

Az incidensek száma csökkenő tendenciát mutat. A komolyabb incidensek közé tartozik a Temerinben elkövetett három verekedés, kettő a szerbek és egy a magyarok kárára. Nemzeti jellegű incidens történt még Óbecsén (2), és a hódsági községhez tartozó Deronján. Összesen 54 ilyen jellegű feljelentés történt, 33 esetben ismertek az elkövetők.

Nem kell félni

Egeresi Sándor újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy még mindig vannak olyanok, akik félnek feljelentést tenni a nemzeti alapon történt incidensek előidézői ellen. Nem kell félni, be kell jelenteni, akármilyen nemzeti színezetű esetről is van szó. Nincs kis és nagy incidens. A nemzeti közösségek számára mindegyik életveszélyes. A tartományi és az önkormányzati szervek részéről egyöntetű az állásfoglalás a tekintetben, hogy nem szabad megengedni, hogy a szélsőséges csoportok átvegyék a kezdeményezést és megingassák a Vajdaságban élők közötti jó viszonyokat. Az incidensek tálalását illetően felelősség hárul a médiára, mert megtapasztaltuk, hogy egyes médiumok a történtek egy részét felnagyították, másokat pedig elhallgattak. A médiának nem a feszültség növelésére, hanem annak csökkentésére kellene helyeznie a hangsúlyt, véli a házelnök.

A belügyminiszter kedden este Óbecsét is meglátogatta, ahol Slobodan Jovović, az óbecsei rendőrség parancsnoka, valamint Knézi Péter polgármester fogadta.

– Vajdaságban kevés a rendőr, és sok közösségben kívánatos lenne a kisebbségek nyelvének ismerete is. Ezért kezdett el alkalmazottaink egy része magyarul tanulni. Az utóbbi időkben tapasztalt incidensek ellenére összességében évről évre kevesebb a nemzetek közötti összetűzések száma, és a közvélemény-kutatások eredménye szerint a rendőrség – a katonaság és az egyház mellett – a harmadik legtekintélyesebb állami intézmény lett, ami a lakosság bizalmáról tanúskodik – jelentette ki a belügyminiszter.

Kitekintő / Magyar Szó

Friss hírek