A gazdaság volt a fő téma a republikánusok vitáján

Az elmúlt időszakban ugyan az Amerikai Egyesült Államokban a gazdasági helyzet és az adósság kezelése került előtérbe, a következő évi választások is fontos szerepet játszanak az ország politikai életében. A republikánus politikusok között megkezdődött a harc a párt elnökjelöltségi címének elnyeréséért. A jelöltek Iowában vitáztak az országot ért legfontosabb kihívásokról.

A republikánus párt második elnökjelöltségi vitáját augusztus 11-én tartották Iowában. A nyolc jelölt – Rick Santorum, Herman Cain, Ron Paul, Mitt Romney, Michele Bachmann, Tim Pawlenty, Jon M. Huntsman Jr. és Newt Gingrich – elárulta az egybegyűlteknek a főbb nézeteit – számolt be a The New York Times.

A republikánus jelölt kiválasztása a 2012-es amerikai elnökválasztásra ugyan majd csak hat hónap múlva fog megtörténni, azonban már most fontos, hogy az egyes személyek milyen nézeteket vallanak a főbb kérdésekben és hogy, hogyan építik fel a kampányukat. Iowa város nemcsak a vita miatt játszott fontos szerepet a nyolc jelölt életében, hanem azért is, mert itt tartották augusztus 13-án a jelöltekről szóló nem hivatalos szavazást (straw poll). Ezen a napon jelentette be Rick Perry, Texas kormányzója, hogy indul az elnökjelöltségi cím elnyeréséért – így a jelöltek száma szombaton kilencre emelkedett.

A viták

A nyolc republikánus személy nézetei az egyes pontokban különböznek, azonban van egy téma, amiben mindannyian egyetértenek: ez a jelenlegi elnök, Barack Obama elleni kritika. A demokratákat ért támadások többsége főleg az aktuális gazdasági helyzettel és a nagymértékű munkanélküliséggel kapcsolatos.

Bret Baier, a FOX News egyik műsorvezetője azzal nyitotta meg a vitát, hogy felsorolta az Amerikai Egyesült Államokat jelenleg érő legnagyobb kihívásokat – például a pénzügyi válságot, az aktuális gazdasági helyzetet, vagy az Afganisztánban lezuhant NATO-helikopter ügyét.

Az egyetlen női jelölt, Michele Bachmann szerint a tapasztalatai, a gazdasági helyzet megoldását célzó ötletei, valamint a törvényhozói munkássága miatt tudná felvenni a versenyt Barack Obamával. Bachmann kifejezte támogatását a környezetvédelmet érintő kvótakereskedelem, valamint az egyéni egészségügyi biztosítás kapcsán is.

Tim Pawlenty, Minnesota előző kormányzója kampányával kapcsolatos egyik célja az, hogy frissebbé, fiatalabbá tegye azt, a fiatal generációt is elérve. A két és fél órás iowai vita során Pawlenty azzal támadta Bachmannt, hogy hamis tényeket, valamint téves állításokat mondott. „Az amerikai állampolgárok többet várnak és többet is érdemelnek”. A vádakra Bachmann a következőképpen reagált: „Pawlenty nézetei számomra nagyon hasonlítanak Barack Obamáéhoz”. Ron Paul pedig Bachmann törvényhozói munkásságát bírálta.

Eközben Mitt Romney, Massachusetts előző kormányzója inkább kimaradt a vitából és csak hallgatta a két politikust. Romney az a személy, aki eddig a legtöbb mennyiségű pénzt gyűjtötte össze a kampányához, valamint ő hozta létre a legerősebb szervezetet. Romney és Pawlenty között is kialakult egy kisebb vita. Pawlenty az említett pénzmennyiséget kifogásolta, valamint Romney egészségügyi tervét, ami szerinte nagy mértékben hasonlít a demokraták általi rendszerre. Romney inkább nem bocsátkozott vitába és csak annyit fűzött hozzá, hogy jobban kedvelte Pawlenty előző vitában adott válaszait.

John M. Huntsman Jr. arra szólította fel a többi jelöltet, hogy a munkahelyteremtésre fektessék a hangsúlyt. „Obamának két és fél éve volt, hogy ezt megtegye, mégis elbukott”. 

Fülep Ágnes

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »