Bocsánatot kért az államnak beszóló lengyel szerzetes

Bocsánatot kért az Európai Parlamentben elhangzott kijelentéseiért Tadeusz Rydzyk, a toruni katolikus Radio Maryja és Telewizja Trwam igazgatója, aki szerint szavait félreértették.

A redemptorista szerzetes a médiavállalkozásával szoros kapcsolatban álló Nasz Dziennik című napilapnak adott keddi interjúban kijelentette: nem a mai lengyel államot nevezte „totalitariánusnak”, hanem azokat a diszkriminatív módszereket, amelyeket a lengyel hatóságok vállalkozásaival és az általa alapított toruni katolikus médiaiskolával szemben alkalmaznak.

Mint mondta, a kormányzó Polgári Platform 2007-es hatalomra kerülése óta visszavonták a főiskola fejlesztésére kapott dotációt, és felbontották azt a megállapodást is, amely a Jog és Igazságosság (PiS) párt által vezetett korábbi kormány és a toruni médiavállalkozást működtető Lux Veritatis kötött hőforrások kutatásához nyújtandó állami támogatásról. Ezek és más, a személye és kezdeményezései ellen irányuló egyéb hatósági akciók totalitárius módszerekre emlékeztetnek. „Ezek nagyon nyugtalanítanak bennünket” – mondta.

Rydzyk brüsszeli kijelentései – melyekben egyebek közt úgy jellemezte Lengyelországot mint nem civilizált országot, amelynek az a tragédiája, hogy 1939 óta nem lengyelek irányítják – felzúdulást keltettek a lengyel közéletben. A lengyel külügyminisztérium diplomáciai jegyzéket intézett az Apostoli Szentszékhez, arra kérve a Vatikánt, amelynek közvetlen fennhatósága alá tartoznak a szerzetesrendek, hogy tegyen lépéseket, amelyekkel elkerülhető lenne a hasonló kijelentések jövőbeni megismétlődése.

Lengyel sajtójelentések szerint Federico Lombardi vatikáni szóvivő szóban már reagált is a külügyi jegyzékre. Azt mondta, hogy a Radio Maryja igazgatója Brüsszelben „a saját nevében beszélt”, kijelentéseihez nincs köze sem a Szentszéknek, sem a lengyel egyháznak. Nem említette, hogy lesz-e hivatalos válasz a jegyzékre Vatikán részéről.

Rydzyk közismert támogatója a Kaczynski fivérek által alapított, jelenleg ellenzéki PiS-nek, ezzel is magyarázhatóak a kormánypárt által ellene indított éles támadások, amelyek nem függetleníthetők a javában zajló választási kampánytól. Egyes kormánypárti képviselők már a Rydzyk vezette két katolikus média betiltását követelik.

Az ellenzék részéről viszont a szólásszabadság megsértéseként értékelik a Rydzyk elleni fellépést, és példátlan fejleménynek nevezik, hogy egy ország külügyminisztériuma diplomáciai jegyzékben lépjen fel egy másik ország külügyi hatóságánál saját állampolgárával szemben.

MTI

Friss hírek