Pedagógussztrájk Szerbiában

Szerbiában pénteken az iskolák többségében egyáltalán nem vagy csak rövidített órák erejéig volt tanítás. Ezzel szeretnék ugyanis a tanügyi dolgozók elérni, hogy a kormány teljesítse követeléseiket. Erre egyelőre nem sok esély látszik, sőt a teljes munkabeszüntetéssel válaszolók szankcióra is számíthatnak.

Miután nem sikerült a szerb kormánynak egyezségre jutnia a négy nagy pedagógus-szakszervezet képviselőivel január 28-án sztrájkba léptek a tanügyi dolgozók. Ugyan a szakszervezetek sem teljesen egységesek követeléseiket tekintve, a kívánt eredmények eléréséhez mindannyian a munkabeszüntetést gondolták a legjobb megoldásnak. A Szerbiai Oktatásügyben Alkalmazottak Szakszervezete és a Tanügyi Dolgozók Szakszervezetének Uniója, valamint a Függetlenség Szakszervezet szerint a költségvetésben 20 milliárd dinárral kellene többet fordítani az oktatásügyre, valamint követeléseikben szerepel a bérek 24,5 százalékos emelése ez év végéig bezárólag. Tőlük kissé eltérő álláspontot képvisel a Szerbiai Oktatásügyi Szakszervezet tagsága, mely 4,3 milliárdos plusz összeggel növelve a büdzsé oktatásügyre szánt részét, 18,15 százalékos fizetésemelést szeretne elérni.

A kormány nem hajlandó engedni, mert attól tart, ha a rendőrök és a kulturális szféra dolgozói is előállnak hasonló igényekkel, egy láncreakció eredményeként ez rendkívül magas inflációhoz, és az ország makroökonómiai egyensúlyának megbomlásához fog vezetni. Zsarko Obradovics, oktatásügyi miniszter szerint a szakszervezetek követelései teljesíthetetlenek most, a bérekről folyó tárgyalások talán áprilisban folytatódhatnak. A jubiláris juttatásokról és a végkielégítésekről elvben azonban már most megállapodás született.

A tárgyalások kudarcot vallottak, ezért pénteken az iskolák többsége csatlakozott a szakszervezetek által meghirdetett sztrájkhoz: az összesen 1804 szerbiai általános és középiskola közül több, mint 1000-ben szünetelt a tanítás. Volt ahol teljes volt a munkabeszüntetés, volt pedig ahol a pedagógusok csak 30 perces órákat tartottak. Mirko Cvetkovics miniszterelnök bejelentette, hogy azon pedagógusok, akik egyáltalán nem vették fel a munkát, számíthatnak arra, hogy február 5-én nem kapják majd meg a fizetésüket, hiszen törvény rögzíti a teljes munkabeszüntetés tilalmát.

Bár egyes hírek szerint a sztrájkolókra néhol nyomás nehezedett az iskolaigazgatók, vagy akár a rendőrség részéről, a szakszervezetek számításai szerint hétfőn még több iskola fog csatlakozni a sztrájkhoz.  

Asabiny Miléva

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »