Az USA nem hagyja válasz nélkül a szíriai vegyifegyver-támadást

Nem zárta ki a Szíriára mért légicsapás lehetőségét az amerikai védelmi miniszter, aki a katari emírrel tartott tárgyalásai előtt nyilatkozott újságíróknak a Pentagonban hétfőn. 

„Jelenleg semmit sem zárok ki” – fogalmazott James Mattis, aki elmondta azt is, hogy az amerikai kormányzat konzultál európai és közel-keleti szövetségeseivel a megteendő lépésekről. Mattis kifejtette: az első dolog, amit az amerikai kormányzat vizsgál, hogy egyáltalán hogyan kerülhetett sor vegyi fegyverek alkalmazására Szíriában. Utalt arra is, hogy 2013-ban Oroszország vállalt kezességet azért, hogy Szíria felszámolja vegyifegyver-készletét. A miniszter egyúttal hangsúlyozta, hogy a Trump-kormány más országokkal együttműködve kíván foglalkozni a témával, de – mint fogalmazott – minden megoldás „terítéken van”.

Vizsgálatot folytat a Vegyifegyver-tilalmi szervezet (OPCW) a kelet-gútai Dúma települést a múlt héten ért állítólagos vegyifegyver-támadást illetően – jelentette be Ahmet Üzümcü, az OPCW igazgatója.

Egy szíriai orvosi segítségnyújtó csoport szerint a támadásban legalább 60 ember életét vesztette, több mint 1000 megsebesült. Az OPCW azt próbálja tisztázni, hogy milyen vegyi anyagot vethettek be a támadás során, köztük annak lehetőségét, hogy egy több méreganyagból álló „koktélt” vetettek be. A misszió ez után bemutatja a vizsgálattal kapcsolatosan levont következtetéseit az OPCW-tagállamoknak.

Amerikai sajtóhírek szerint Donald Trump elnök még hétfő este tárgyal katonai vezetőkkel a szíriai helyzetről. A megbeszélésen jelen lesz John Bolton, az új nemzetbiztonsági tanácsadó is, aki hétfőn lépett hivatalba.

Donald Trump vasárnap kilátásba helyezte, hogy Damaszkusznak „magas árat kell majd fizetnie” a vegyifegyver-támadásért. Az elnök a hétfői kormányülés előtt a Fehér Házban újságíróknak megerősítette, hogy Washington válaszlépésekre készül Szíriában. Elítélte a „gyűlöletes” vegyifegyver-támadást és közölte, hogy 24-48 órán belül nagyobb horderejű döntés születik a válaszlépésről.

Trump leszögezte, hogy az ő szemében nem kétséges, ki a felelős, s akár Oroszország, akár Szíria, akár Irán, de – tette hozzá – „mindenki fizetni fog”. Az egyik újságíró kérdésére, amely az esetleges katonai válaszlépést feszegette, Trump is azzal válaszolt: „minden lehetőség terítéken van”.

Az elnök a rövid tájékoztatón – amelyen a kormányülésen várható témákról beszélt – szót ejtett a Washington és Peking közötti kereskedelmi vitáról is. Megerősítette, hogy tiszteli Kínát és a kínai politikai vezetést, és a fennálló kereskedelmi vitáért nem Peking a felelős, hanem a korábbi amerikai kormány.

Megjött Kína válasza az amerikai védővámokra

Trump emelte a tétet a vámháborúban

Az elnök tájékoztatójával egy időben közleményt adott ki a külügyminisztérium is. A tárca emlékeztetett arra: a vegyifegyver-támadást abban a térségben követték el, ahol a kormányzati haderő működik, s a támadás áldozatainak tünetei egyértelműen valamilyen ideggáz bevetésére utalnak.

„Következményei lesznek ennek az elfogadhatatlan atrocitásnak” – fogalmazott a közlemény, s egyúttal felszólította Szíriát és Oroszországot, hogy nyissa meg Kelet-Gúta térségét az orvosi segítséget is magában foglaló segélyszállítmányok és a nemzetközi megfigyelők előtt.

Forrás: MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »