CETA: Brüsszel szeretne megegyezni Vallóniával

A belga kormány bízik abban, hogy október végéig egyetértés születik az Európai Unió és Kanada között tervezett szabadkereskedelmi megállapodás (CETA) aláírásáról, amelyhez Belgium francia ajkú régiójával, Vallóniával még megegyezésre kell jutni – mondta Didier Reynders belga külügyminiszter az uniós tagországok kül- és kereskedelmi minisztereinek luxembourgi találkozójára érkezve kedden.

Didier Reynders reményét fejezte ki, hogy a problémát még a héten megoldják, és az uniós tagországok állam- és kormányfőinek csütörtökön és pénteken esedékes csúcstalálkozóján jóváhagyhatják. Újságírói kérdésre Reynders megerősítette, hogy Belgium francia ajkú régiójának múlt heti, elutasító parlamenti döntése egyelőre megakadályozza a megegyezést.

Cecilia Malmström, a kereskedelempolitikáért felelős uniós biztos a luxembourgi ülés előtt biztos elmondta, hogy az elmúlt napokban intenzív tárgyalásokat folytattak a vallon vezetéssel, de egyelőre nem sikerült eloszlatni a belga átlaghoz képest szegényebb Vallónia aggodalmait. „Nagyon nehéz helyzetet teremt, ha az egyik legközelebbi szövetségesünkkel, Kanadával nem sikerül aláírni egy ilyen remek megállapodást” – vélekedett a svéd biztos. Sigmar Gabriel német gazdasági miniszter és alkancellár érkezésekor úgy vélte, hogy a CETA nem fog elbukni.

A belga államberendezkedés értelmében az ország minden közösségének vétójoga van a nemzetközi megállapodásokra. Vallónia parlamentje pénteken szavazta meg azt a javaslatot, amely megakadályozza, hogy a szövetségi kormány aláírja a szabadkereskedelmi megállapodást. A vallon parlament szavazásával megegyező határozatot fogadott el a belgiumi francia közösség is, amely szintén megvétózhatja az egyezményt.

A CETA a támogatók várakozásai szerint a vámok és a – gazdasági kapcsolatok további mélyítését hátráltató – nem vámjellegű akadályok lebontása révén hozzájárul a növekedés és a munkahelyteremtés ösztönzéséhez az EU-ban és Kanadában is. Az ellenzők szerint a megállapodás kiüresít demokratikus jogokat, környezet- és fogyasztóvédelmi előírásokat, és erősíti a multinacionális óriásvállalatok befolyását.

  • Korábban írtuk:

Forrás: MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »