Trükkösen kezdte meg Trump az orosz szankciók visszavonását

A Fehér Ház cáfolta csütörtökön, hogy az amerikai kormányzat enyhítene az Oroszország elleni szankciókon, nem sokkal azután, hogy a pénzügyminisztérium hozzájárult, hogy egyes amerikai cégek korlátozott tranzakciókat bonyolíthassanak le az orosz belbiztonsági szolgálattal, az FSzB-vel.

A Fehér Ház cáfolta, hogy enyhítenének azokon a szankciókon, amelyeket még Barack Obama volt elnök foganatosított Moszkva ellen, arra hivatkozva, hogy Oroszország beavatkozott az amerikai választási folyamatba. A hírt először Donald Trump elnök cáfolta. „Én semmit sem enyhítettem” – mondta az elnök a Fehér Házban újságíróknak. Majd szóvivője, Sean Spicer szögezte le: „Nem könnyítünk a szankciókon.”

Spicer, a szokásos napi sajtóértekezleten válaszolt arra az újságírói kérdésre, amely azt firtatta, vajon a pénzügyminisztérium csütörtöki döntése könnyítésként értelmezhető-e. A tárca ugyanis a kora délutáni órákban bejelentette: engedélyezi, hogy egyes amerikai vállalatok korlátozott tranzakciókat bonyolíthassanak le az orosz szövetségi biztonsági szolgálattal.

„Ez a rutinmunka része” – fogalmazott Spicer, s hozzátette, hogy szankciók meghozatala után a pénzügyminisztérium rendszeresen felülvizsgálja a különböző iparágakat, termékeket vagy szolgáltatásokat érintő intézkedéseket.

Az Obama-kormány által elrendelt Oroszország-ellenes büntetőintézkedések az orosz belbiztonsági szolgálatot is sújtották. Az FSzB azonban amerikai technológiát is használ, és a pénzügyminisztérium most egyes kibertechnológiai termékek exportját engedélyezte.

Miután a döntést széles körben úgy értelmezték, hogy megkezdődött a szankciók enyhítésének folyamata, a pénzügyminisztérium közleményben szögezte le: a korlátozott tranzakciók lehetővé tétele nem a szankciók enyhítésének jele.

Barack Obama szankciói érintették Oroszország két legfontosabb biztonsági szolgálatát, az akkori amerikai kormányzat ugyanis ezeket vélelmezte a Demokrata Párt országos bizottsága és demokrata párti politikusok számítógépes rendszerei elleni támadások hátterében. Az Egyesült Államok és az Európai Unió 2014-ben Ukrajna miatt foganatosított szankciókat Oroszország ellen.

Donald Trump és tanácsadói eddig még nem vázolták fel az új kormányzat várható Oroszország-politikáját, de Trump azt nyilatkozta, hogy csak a buta emberek nem akarnak jó viszonyt Oroszországgal. A múlt szombaton az amerikai elnök utólag konstruktívnak minősített, több mint egyórás telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »