Francia-ausztrál katonai megaüzlet tizenkét tengeralattjáró építéséről

Franciaország tizenkét tengeralattjárót épít az ausztrál hadiflottának – az erről szóló kormányközi üzletről szóló megállapodást kedden írták alá a dél-ausztráliai Adelaide-ban.

A megállapodást Malcolm Turnbull ausztrál miniszterelnök és Jean-Yves Le Drian francia védelmi miniszter látta el kézjegyével. Az aláírás után Turnbull azt hangoztatta, hogy a megállapodás révén az ausztrál hadsereg korszerű tengeralattjáró-flottára tesz szert, amely a legmodernebb hagyományos (nem nukleáris) meghajtású tengeralattjárókból áll majd.

A részben francia állami tulajdonban lévő DCNS francia vállalat az idén áprilisban nyerte meg az új generációs tengeralattjáró építéséről szóló tendert. A francia vállalat német ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) és a Mitsubishi Heavy Industries vállalat japán kormány által támogatott konzorciuma elől „halászta el” az óriás üzletet.

A DCNS csoport Barracuda osztályú, 5 ezer tonnás atommeghajtású tengeralattjárójának diesel-elektromos változatával pályázott, és 56 milliárd ausztrál dollár (mintegy 10 500 milliárd forint) értékű ajánlatot tett.

A tengeralattjárókat Dél-Ausztráliában fogják legyártani, és az elsőket közülük 2030-ban állítják hadrendbe. Ez minden idők legnagyobb ausztrál katonai megrendelése, amely munkahelyek ezreit teremti meg Ausztráliában, és jelentősen növelni fogja az ausztrál hadsereg ütőképességét. Az új hadihajók az ausztrál haditengerészet jelenleg hadrendben lévő, Collins osztályú tengeralattjáróit váltják majd fel fokozatosan, a következő évtizedekben.

Ausztrália tavaly augusztusban jelentette be, hogy a következő húsz évben 89 milliárd ausztrál dollárt (több mint 18 ezer milliárd forintot) tervez a haditengerészet korszerűsítésére költeni, s a mostani kormány idén márciusban terjesztette elő a fejlesztésre vonatkozó konkrét terveit.

Forrás: MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »