Fegyverkezési verseny indul Európában?

Oroszország növeli katonai jelenlétét az ország nyugati területein, ha megvalósul az amerikai védelmi minisztérium javaslata arról, hogy az Egyesült Államok állomásoztasson nehézfegyverzetet a Baltikumban és más kelet-, illetve közép-európai országokban – közölte az orosz védelmi minisztérium egyik tisztségviselője hétfőn.

Jurij Jakubov tábornok úgy vélte, hogy amennyiben az amerikai nehézfegyverek állomásoztatására valóban sor kerülne az említett térségben, az „a Pentagon és a NATO legagresszívabb lépése” lenne a hidegháború befejeződése óta.

„Oroszországnak nem maradna más lehetősége, mint hogy növelje katonai jelenlétét az ország nyugati térségében” – tette hozzá.

Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője ezzel párhuzamosan azt közölte, hogy Moszkva addig nem kommentálja a Pentagon felvetését, amíg Washingtonban nem adnak ki hivatalos közleményt.

A The New York Times című amerikai napilap vasárnap amerikai és NATO-illetékesekre hivatkozva azt írta, hogy a Pentagonban felmerült elképzelés szerint tankokat, tüzérségi harci járműveket és összesen akár ötezer katona felfegyverzésére elegendő más nehézfegyverzetet helyeznének el ideiglenesen Lettországban, Litvániában, Észtországban, valamint Lengyelországban, Romániában, Bulgáriában és esetleg Magyarországon.

Tomasz Siemoniak lengyel miniszterelnök-helyettes, a védelmi tárca vezetője közölte, hogy Lengyelország és az Egyesült Államok között már folynak is a tárgyalások a nehézfegyverek állomásoztatásáról. Juozas Olekas litván nemzetvédelmi miniszter is azt mondta, hogy hazája felkészül az amerikai nehézfegyverek – elsősorban Abrams és Bradley harckocsik – fogadására, és folyik a szükséges infrastruktúra megteremtése is a litván hadseregben.

Az amerikai lap ugyanakkor megjegyezte, hogy az elképzelést az Egyesült Államokban még a védelmi miniszternek és a Fehér Háznak is jóvá kell hagynia, és egyet kell értenie azzal a többi NATO-tagállamnak is.

Kitekintő / MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »