Szavazati jog a külhoni magyar állampolgároknak

Lázár János, a Fidesz frakciójának vezetője vasárnap éjjel beterjesztette az Országgyűlés elé az új választójogi törvény tervezetét. Ez tartalmazza az Orbán-kormány korábbi ígéretét, miszerint szavazati jogot kapnak az állandó magyarországi lakhellyel nem rendelkező magyar állampolgárok is.

A 88 oldalas tervezet – ebből közel 80 oldal az egyéni választókerületek listája – csak egy mondatban foglalkozik a határon túlról érkező szavazatok kérdésével. A 12. paragrafus 3. pontja kimondja: A magyarországi lakóhellyel nem rendelkező választópolgár egy pártlistára szavazhat.

Ha a tervezet vitája során nem változik a javaslat, akkor egy szavazata lesz a külhoni magyaroknak. A magyarországi lakóhellyel bíró választópolgárok a pártlista mellett az egyéni választókerületi jelöltre is voksolhatnak.

Még idén lehet döntés

A tervezetről várhatóan a következő hetekben dönt az Országgyűlés.

Az már eldőlt ténynek látszik, hogy külhoni magyarok is szavazhatnak, a határon túli lakhellyel rendelkező magyar állampolgárok választhatóságára nem ad választ a tervezet. Elképzelhető, hogy ezt kiegészítő jogszabály vagy rendelkezés fogja szabályozni, hiszen a választási eljárási szabályokat tartalmazó külön törvényjavaslat szövege továbbra sem ismert.

Nemzetiségi lista

A magyar választójogi törvény lehetőséget nyújtana a nemzeti kisebbségeknek, hogy kedvezményes módon mandátumhoz jussanak. Aki élni akar ezzel a jogával, nemzetiségi választópolgárként kérheti felvételét a névjegyzékbe, s az egyéni választókerületi jelölt mellett a pártlista helyett nemzetiségének listájára szavazhat. Egy nemzetiségi képviselői hely megszerzéséhez az egy mandátumhoz szükséges szavazatszám negyede is elegendő lesz.

Elemzők szerint így Magyarországon a romák mellett várhatóan a németek és – aktív részvétel mellett – a szlovákok is képviselőt küldhetnek a parlamentbe. A tervezet szerint a nemzetiségi képviselők nem növelnék a parlament létszámát, annyival kevesebb listás mandátumot osztanak ki a magyarországi pártok között, ahány nemzetiségi képviselő bejut a parlamentbe. A nemzetiségi képviselők ugyanolyan jogokkal fognak rendelkezni, mint a többi képviselő, így rendkívül szoros választási eredménye esetén ők alkothatják a mérleg nyelvét.

Kitekintő / Új Szó

Friss hírek