Gyenge lábakon áll a Harper kormánya

Kanada konzervatív kormánya nem egy problémával kell hogy megbírkózzon; a költségvetés megszavaztatása, külkapcsolati miniszterének, valamint saját pártja hírnevének tisztára mosása lesz a márciusi programjuk. Amennyiben ez nem sikerül, a kanadaiak új kormányt választanak májusban.

Harper miniszterelnök második mandátumát tölti, idén ötödik éve van hatalmon. Kormánya jelenleg kisebbségben működik. Ezért, ha a miniszterek nem szerzik meg egyetlen ellenzéki párt támogatását sem olyan kulcsfontosságú ügyekhez, mint például az éves költségvetés megszavaztatása, könnyen megbukhatnak. Jim Flaherty pénzügyminiszter március 22-én tárja majd a képviselőház elé pártja javaslatát. Attól függően fognak szavazni a képviselők, hogy a tervezet mennyire tükrözi az ellenzékiek által kívánt módosításokat.

A pénzügyi vita mellett egy bizalmatlansági indítványra is számíthatnak a konzervatívok, adta hírül a Postmedia News. A liberálisok fenntartják az indítvány benyújtásának eshetőségét, mivel a kormánypárt kampányfinanszírozási botrányában érintettek, valamint Bev Oda Nemzetközi Együttműködési miniszter, aki a Képviselőház elől hallgatta el egy döntését, mind posztjukon maradtak.

A hónap elején a Másodfokú Bíróság bűnösnek ítélte a konzervatív pártot a 2006-os meghatározott kampányfinanszírozási összeg túllépése miatt. A választási hadjárat alatt az illetékesek a pénzek ide-oda mozgatásával, számláról-számlára helyezésével kijátszották az érvényes szabályokat és a megállapított határnál többet költöttek. A kormánypárt továbbra is fenntartja, hogy a törvények eltérő értelmezéséről van csupán szó, és nem vallják magukat vétkesnek.

A Bev Oda politikusnőt övező botrány is évek óta húzódik, ám csak nemrégiben történt áttörés az ügyben. A középpontban a KAIROS nevű ökomenikus jótékonysági egyesület áll, amely Kanadán kívül, harmadik világbeli helyszíneken fejti ki tevékenységét. 2009-ben a hatékonyan működő szervezttől váratlanul megvonták a hét millió dolláros támogatást. Mivel a végső dokumentum több kézen ment át, míg végül a miniszterasszony kezébe került, ezért eleinte senki sem tudta, hogy ki tartotta vissza a pénzt.

2010 decemberében a Képviselőház előtt felszólaló Bev Oda még azt nyilatkozta, hogy nem tudja, ki hozta meg az elutasító döntést. Két hónappal később nyilvánosan bocsánatot kért a képviselőktől és elismerte, hogy az ő kezétől származik a nemleges válasz. Attól függetlenül, hogy a politikusnőnek jogában áll önkényesen osztani vagy visszatartani a támogatásokat, felelősséget kellett volna vállania tettéért a parlamenti meghallgatáson.

Mindezen botrányokon felül, a konzervatív párt megtagadta a nyilvánosságra hozatalát azoknak az adatoknak, amelyek a multinacionális cégek adókedvezményét, valamint a párttagok  bírságainak összegét részletezik.

A képviselőház elnöke, Peter Milliken fog határozni arról, hogy az információ vissztartása egyenlő-e a Parlament kérésének semmibe vételével. Egy második fontos döntés is rá marad, mivel Harper miniszterelnök nem távolította el hivatalából Bev Oda miniszterasszonyt. Milliken határozza majd meg, hogy a politikusnő megsértette-e a képviselők előjogát, mikor hamisan tájékoztatta őket saját szerepét illetően a KAIROS nevű jótékonysági szervezet támogatásának megvonásában.

Az ellenzéki pártok kivárják a házelnöki döntéseket, és csak azután veszik fontolóra egy bizalmatlansági indítvány benyújtását.

Kummer Lívia

Friss hírek