Afrikában is növeli jelenlétét az amerikai haderő

Az Egyesült Államok fontolóra vette, hogy növeli katonai jelenlétét Afrikában – jelentette be Joseph Dunford amerikai vezérkari főnök helyi idő szerint hétfőn Washingtonban.

Elmondta: tekintettel a dzsihadista szervezetek Irakból és Szíriából való kiszorulására, javasolni fogják a védelmi minisztériumnak és Donald Trump amerikai elnöknek, hogy a fenyegetés szintjének megfelelve bővítsék az afrikai csapatlétszámot.  Afrikában jelenleg összesen hatezer amerikai katona tartózkodik.

Rakka és Moszul elvesztését követően az Iszlám Állam terrorszervezet csoportjai Afrikában remélik megvetni a lábukat – tájékoztatott Dunford.

„Tudjuk, mennyire fontos az Iszlám Államnak Líbia és a Sínai-félsziget” – tette hozzá.

Dunford kedden 75 ország katonai vezetőivel találkozik Washingtonban, hogy megvitassák az Iszlám Állam elleni hadműveletek következő szakaszát.
A vezérkari főnök arról is beszélt, hogy továbbra is sok a kérdőjel a négy amerikai katona halálához vezető, végzetes nigeri támadás körül; nem tisztázott például, hogy miért csak egy órával a rajtaütés kezdetét követően kértek erősítést a csapatok.

„Rengeteg kósza hír kapott szárnyra a nigeri műveletről, és sokan úgy vélik, hogy a védelmi minisztérium nem tájékoztatta kellő alapossággal a nyilvánosságot” – mondta a sajtótájékoztatón Dunford. „Ezért úgy gondoltam, segítene, ha személyesen tisztáznám, mit tudunk ma, és mit remélünk kideríteni a folyamatban lévő nyomozás során.”

A vezérkari főnök hangsúlyozta, hogy az egyik tisztázásra váró pont az úgynevezett zöldsapkás egységek késői segítségkérése.

„Értékelésem szerint az egység úgy gondolhatta, hogy megbirkózik a helyzettel további támogatás nélkül is” – indokolta a különleges alakulatok döntését Dunford. Az erősítéskérést követő percekben a helyszínre érkezett egy amerikai drón, amely adatokkal és felvételekkel látta el a zöldsapkásokat, majd egy óra múlva francia vadászgépek is megjelentek.

Az elmúlt hetekben néhány törvényhozó határozottan bírálta a Pentagont annak lassúsága és a tájékoztatás hiánya miatt. John McCain republikánus szenátor jelezte: a kifogásokat követően a védelmi minisztérium késznek mutatkozott az együttműködésre, és csütörtökön hivatalos meghallgatásra készülnek, amelynek témája a nigeri rajtaütés lesz.

Nigerben mintegy 800 amerikai katona állomásozik, feladatuk a terrorelhárítás és a helyszíni csapatok kiképzése. A térségben az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet, az Iszlám Állam dzsihadistái és a Boko Haram szélsőségesei is tevékenykednek. Az amerikai csapatok megszakításokkal mintegy két évtizede vannak jelen Nigerben, és támogatják a francia csapatok terrorellenes küzdelmét.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI/Reuters/AFP/AP

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »