Cameron turnéra indult az EU-reformmal

Németországba, Franciaországba és Spanyolországba látogat el a héten David Cameron brit miniszterelnök, hogy támogatást szerezzen az unió reformtervéhez.

Mint emlékezetes, Cameron januári beszédében igencsak felbosszantotta az európai tagállamokat, amikor kijelentette, hogy újratárgyalná a brit EU-tagság feltételeit és népszavazásra bocsátaná annak a kérdését, hogy az ország a közösség tagja maradjon vagy kilépjen soraiból. Angela Merkel német kancellár ekkor sietett leszögezni, hogy szeretnék, ha Nagy-Britannia fontos része és aktív tagja legyen az Európai Uniónak. Laurent Fabius francia külügyminiszter ennél élesebb hangot ütött meg, amikor úgy nyilatkozott, hogy egy „á la carte”-Európa nem lehetséges. Javaslata egyébként az ellenzéki Munkáspártnál, de még a koalíciós partner Liberális Demokratáknál is heves ellenkezést váltott ki.

A brit miniszterelnök „roadshow-jának” első állomása Párizs lesz, ahol megtépázott népszerűségű mutatók miatt mozgásterében meglehetősen korlátozott Francois Hollande elnökkel egyeztet, mielőtt Berlin felé venné az irányt. Sem Németországot, sem pedig Spanyolországot nem lesz könnyű meggyőznie. Angela Merkel német kancellár ugyan a költségvetési tárgyalások során kiállt a britek mellett, ám az unió működésével kapcsolatban korántsem várható, hogy egy az egyben elfogadja és támogassa a javaslatot. A válság és a megszorítások ellenére Madrid sem az EU-ellenes felhangoktól, hanem a katalán függetlenség kérdésétől hangos.

Cameron úgy látja, hogy a javaslata nem a briteknek tetsző szabályok kiválogatásáról szól, de azok az érvek, amelyek szerint nem jöhet létre egy rugalmas Európa, helytelenek. Létrehozhatunk egy rugalmas Európát, ahol nem kell mindannyiunknak ugyanazt, ugyanúgy és ugyanakkor csinálnia – tette hozzá. Példáként hozva fel, hogy nem minden állam vállat kötelezettséget a közös valuta bevezetésére.

A brit kormányfő a közösség költségeinek megnyirbálásával és a bürokrácia csökkentésével kampányolva próbálja maga mellé állítani a tagállamokat. Ez a szervezet megérett a reformra, egy nyitottabb, versenyképesebb és rugalmasabb Európára van szükségünk – nyomatékosította.

Maga Cameron számára is nyilvánvaló, hogy Nagy-Britanniának az unión belül van a helye, ugyanakkor saját pártja eurószkeptikus szárnyának irányából egyre növekvő nyomás nehezedik rá, hogy keményebb hangot üssön meg a brit szuverenitást fenyegető EU-val szemben, vagy lépjen ki a közösségből. 

Győri Hajnalka

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »