Recesszióba süllyedt Japán

Hivatalosan is recesszióba süllyedt Japán, miután a márciusi földrengés és szökőár hatására a szigetország gazdasági teljesítménye az év első negyedévében is csökkenést mutatott, ugyanakkor a fogyasztói árindex hosszú idő után először emelkedett a másfél évtizede deflációval küzdő államban. Kína és Dél-Korea együttműködést és segítséget ígért Japánnak a szigetország újjáépítésében a három ország tokiói csúcstalálkozóján, míg Japán a héten az EU-val is hasonló tárgyalásokat kezdeményezett. Mindeközben a két legnagyobb ellenzéki párt bizalmatlansági indítványt tervez benyújtani Kan Naoto kormányfő ellen, aki egyelőre pártján belül próbálja rendezni a sorokat.

Hivatalosan is recesszióba süllyedt Japán, miután a szigetország gazdasági teljesítménye egymást követő két negyedévben is csökkenést mutatott. A japán statisztikai hivatal közelmúltban publikált adatai szerint az ország GDP-je a március 11-i természeti katasztrófát követően a korábbi várakozásokat meghaladó mértékben, 0,9%-kal zsugorodott az év első három hónapjában, mely évesítve 3,7%-os csökkenést jelent. A japán gazdaság válságból való kilábalása már a tohokui földrengés és szökőár előtt is igen törékeny volt, miután a most közzétett, kiigazított adatok szerint a szigetország GDP-je 2010 októbere és decembere között negyedéves alapon 0,8%-kal, évesítve pedig 3%-kal csökkent – korábban a statisztikai hivatal 0,3, illetve 1,1%-os visszaesést mért.

Mindezek fényében az Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) immár másodszor módosította éves előrejelzését a szigetország gazdasági teljesítményére vonatkozóan, a legújabb prognózis szerint a korábban várt 0,8%-os növekedés helyett idén 0,9%-os GDP-csökkenésre kell számítania Japánnak. Tokió ennél valamivel optimistább, Joszano Kaoru gazdasági miniszter 0,6–0,7%-os növekedést vár. A visszaesés mögötti legfőbb ok az exportteljesítmény jelentős visszaesése, az ország kereskedelmi mérlege márciusban éves szinten 34,3%-kal csökkent, szakértők szerint a következő hónapokban sem várható az ipari termelés jelentős újjáéledése, elsősorban a fukusimai baleset okozta áramtermelési kiesés miatt. A prognózisok szerint a japán gazdaság az újjáépítés beindulásával kaphat majd lendületet, az OECD 2,2%-os növekedést jósol 2012-re. A korábbi várakozásokat jelentősen alulmúló adatok fényében több hitelminősítő is rontott a GDP-je kb. kétszeresére rúgó államadóssággal rendelkező Japán besorolásán: az S&P és a Fitch a stabilról negatívra rontotta a szigetország besorolását, míg elemzésében a Moody’s is hasonló lépést helyezett kilátásba.

Áprilisban több mint két év után először emelkedett a fogyasztói árindex a nagyjából 1995 óta folyamatos deflációval küzdő szigetországban. A múlt hónap folyamán éves összevetésben 0,6%-kal emelkedtek az árak, az élelmiszerárakat is számítva 0,3% volt az infláció. Ugyanakkor elemzők arra figyelmeztettek, hogy az inflációs adat nagyrészt a katasztrófát követő jelentős üzemanyagár-emelkedésnek köszönhető, így korántsem jelenti a másfél évtizedes deflációs spirál végét.

Nukleáris gondok

Egyre rosszabbak a fukusimai erőművet üzemeltető Tokyo Electric Power (TEPCO) vállalat kilátásai is. A cég a közelmúltban 1250 milliárd jenes (kb. 2900 milliárd forint) veszteséget jelentett az április elején zárult üzleti évre vonatkozóan – a pénzügyi szektoron kívül japán cég még soha nem produkált ekkora veszteséget. Becslések szerint a fukusimai balesetből adódóan további többszáz milliárd jenes kötelezettségek fogják majd terhelni a vállalat kasszáját – előzetes számítások szerint csak a reaktorok leszerelésének költsége meg fogja haladni a százmilliárd jent blokkonként. A cég csődközeli helyzetének fényében lemondott a TEPCO elnöke, és annak a lehetősége is felmerült, hogy Ázsia legnagyobb közművállalata nem lesz képes folytatni üzleti tevékenységét.

A TEPCO megmentésére, illetve a cég kompenzációs kötelezettségeinek teljesítésére a japán kormány korábban egy külön intézmény létrehozását jelentette be, amelyet a kabinet kamatmentes és bármikor beváltható kötvényekkel fog ellátni a közműcég finanszírozására, továbbá állami garanciát vállal majd a vállalat számára nyújtandó hitelekre. Ráadásul a napokban arra is fény derült, hogy a TEPCO egyes információkat nem hozott nyilvánosságra a fukusimai balesetet követően. Edano Jukio kabinetfőtitkár pénteki bejelentése szerint a cég korábban hamis jelentést tett a szigetország atombiztonsági ügynökségének, melyben azt állította, hogy március 12-én 55 percre felfüggesztette az egyes reaktor tengervízzel való hűtését, holott a vízbefecskendezés nem szakadt meg.

A TEPCO mindeközben megerősítette, hogy a Fukusima-1 erőmű mindhárom, a természeti katasztrófa idején üzemelő reaktorában – az egyes, kettes és hármas blokkban is – részlegesen leolvadhattak a fűtőelemek a hűtőrendszerek leállását követően. A cég az erőműben tett vizsgálatok adatai alapján úgy véli, hogy a három blokkban cseppfolyóssá vált a fűtőelemek egy része, a sugárzó olvadék pedig jelenleg a nyomás alatt lévő reaktortartályok alján helyezkedik el. Ezen új fejlemények fényében kétségessé vált, hogy a TEPCO tartani tudja-e az április közepén kihirdetett ütemtervét, mely alapján júliusra tervezték a hűtőrendszerek újraindítását, míg az év végére a megsérült reaktorok biztonságos leállítását.

A japán kormány a fukusimai baleset okainak kivizsgálására független szakértőkből álló bizottságot állított fel. A Hatamura Jotanó, a Tokiói Egyetem emeritus professzora által vezetett csoport az erőműbalesetet dokumentáló hivatalos iratok vizsgálatával, valamint a kialakult helyzetben érintettek meghallgatásával az emberi mulasztások szerepét fogja kutatni, továbbá egy, a hasonló balesetek elkerülésére vonatkozó jelentést készít majd, melynek részleges példánya idén decemberre, míg a végleges verziója jövő nyárra készülhet el.

Segítő szomszédok

Kína és Dél-Korea együttműködést és segítséget ígért Japánnak az újjáépítésben. A szigetországot megrázó földrengés és szökőár után két és fél hónappal, Tokióban megrendezett háromoldalú csúcstalálkozón Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnök és Li Mjungbak dél-koreai elnök a válságból történő kilábalásban való támogatásukról biztosították Kan Naoto japán államfőt, miután a felek a három ország közti gazdasági partnerség mélyítéséről határoztak.

A három kelet-ázsiai ország közti negyedik trilaterális találkozót a japán kormány eredetileg Fukusima városában, a természeti katasztrófa következtében balesetet szenvedett erőműtől 60 km-re tervezte megrendezni, azonban ennek logisztikai nehézségei miatt végül Tokióban tanácskoztak a felek. Ennek ellenére Ven és Li a megbeszéléseket megelőzően meglátogatták a katasztrófa sújtotta régiót, Szendai és Fukusima városában ajándékokat – többek között plüss-pandákat – adtak át a fedél nélkül maradtaknak, valamint a japán élelmiszerek biztonságosságát demonstrálandó a helyi farmerek paradicsomaiból is fogyasztottak. A kínai miniszterelnök bejelentette, hogy országa lazítani fog a japán élelmiszerekre a fukusimai balesetet követően, a termékek radioaktivitásától való félelmek okán kivetett importkorlátozásokon, ugyanakkor a halárukra elrendelt behozatali tilalmat továbbra sem függeszti fel.

A három ország megállapodott róla, hogy felgyorsítják az egy közös szabadkereskedelmi egyezményre vonatkozó tárgyalásaikat. A paktum tető alá hozását előkészítő közös tanulmányok a terv szerint még ez év végéig elkészülnek majd – egy évvel hamarabb a korábban vártnál –, ezt követően indulhatnának meg a konkrét tárgyalások. Kína, Japán és Dél-Korea a föld második, harmadik és tizenhetedik legnagyobb gazdasága, összesen nagyjából a globális GDP 20%-át produkálják, továbbá a világkereskedelem 18%-át bonyolítják. Ennek fényében egy háromoldalú, széleskörű szabadkereskedelmi egyezmény világszinten is jelentős hatásokkal járna – melynek megkötését egyébként az érintett országok gazdasági elitjei is élénken támogatják.

Mind Kína, mind pedig Dél-Korea kinyilvánította, hogy mindent megtesznek a bajba jutott szomszédjuk újjáépítésének előmozdítására, elsősorban a turizmus és a kereskedelem bővülésének ösztönzése által. Az ázsiai vezetők emellett az atombiztonság és a katasztrófa-megelőzés területén való együttműködés mélyítéséről, illetve közös információs- és értesítési hálózat kiépítéséről is határoztak. A csúcstalálkozón szóba került Észak-Korea is, a három ország a találkozót követő kommünikében aggodalmát fejezte ki a Kim-rezsim legutóbbi urándúsítási programját illetően, továbbá konkrét lépéseket ígért a megszakadt hatoldalú leszerelési tárgyalások folytatására.

Egyes vélemények szerint a természeti katasztrófa közelebb hozhatja egymáshoz Japánt és Kínát. A két állam közt a tavaly szeptemberi tengeri incidenst követően mérgesedett el a viszony, ugyanakkor a márciusi katasztrófát követően Peking kvázi „mosolyoffenzívába” kezdett, és számos pozitív gesztust tett a szomszédos szigetország felé. Ugyanakkor a diplomáciai közeledés ellenére a két ország stratégiai rivalizálása továbbra sem oldódott fel. A kínai hadsereg vadászgépei és helikopterei az elmúlt hónapokban sem hagytak fel a japán hajók zaklatásával a Kelet-kínai tengeren, míg Kitazava Tosimi japán védelmi miniszter április végén úgy nyilatkozott, hogy országának mélyítenie kell kapcsolatait az Egyesült Államokkal és Dél-Koreával „Kína ellensúlyozására”. Maehara Szeidzsi korábbi külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy Peking fegyverkezése „aggodalommal tölti el a kormányt és a teljes japán népet”, hozzátéve, hogy a katasztrófa „nem változtatta meg a nemzetközi helyzetet”.

Európai közeledés és belpolitikai bizonytalanság

A hétvégén Japán az Európai Unióval is egy szabadkereskedelmi egyezmény megkötéséről tárgyalt. Kan Naoto miniszterelnök szombaton Brüsszelben Herman Van Rompuy-jal, az Európai Tanács elnökével és José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság vezetőjével folytatott egyeztetéseket, melyeken egyetértettek abban, hogy elkezdenek kidolgozni egy kétoldalú kereskedelmi megállapodást. Ugyanakkor a paktumnak egyelőre még komoly akadályai vannak, melyek elsősorban a szigetország híresen protekcionista belpiaci viszonyaihoz köthetők. Az Unió álláspontja szerint az egyezménynek mind az áruk, mind a szolgáltatások, mind pedig a tőke szabad áramlására ki kell terjednie, Brüsszel emellett az európai cégek szigetországi terjeszkedését gátló, nem vám jellegű kereskedelmi akadályok eltörlését is feltételként szabta.

Kan szerint japán a közelmúltban jelentős lépéseket tett az EU által szabott kritériumok teljesítésére, így bizakodóan nyilatkozott a tárgyalások kilátásairól. Az Európai Bizottság adatai szerint 2010-ben az Unió 44 milliárd euró értékben exportált Japánba, míg 65 milliárdra volt tehető a szigetországból származó behozatal. Az EU Japán harmadik legfőbb kereskedelmi célpontja, míg a szigetország az Unió hatodik legfontosabb gazdasági partnere. Az Európai Parlament egyébként május elején ratifikálta az EU és Dél-Korea közötti szabadkereskedelmi egyezményt, a júliusban életbe lépő megállapodás Brüsszel első széleskörű gazdasági paktuma egy kelet-ázsiai állammal.

A szomszédoktól érkező segítség, illetve a szabadkereskedelmi egyezményekre vonatkozó előrelépések ellenére Kan Naoto széke továbbra is inog. A két legnagyobb ellenzéki erő, a Liberális Demokrata Párt és az Új Komeito a héten bejelentették, hogy még a június 22-ig tartó parlamenti ülésszak vége előtt – egyes hírek szerint akár már a jövő héten – bizalmatlansági indítványt fognak benyújtani a kormányfő ellen. Az ellenzék már a természeti katasztrófát megelőzően is Kan távozását követelte, azóta pedig egyre erősödnek a kormányt a válságkezelés területén nyújtott gyenge teljesítménye miatt lemondásra szólító hangok. Kan ugyanakkor egyelőre nem látszik beadni derekát, még annak ellenére sem, hogy a saját pártján belülről is folyamatos támadások érik. A miniszterelnök a hétvégén úgy nyilatkozott, biztos benne, hogy a Japán Demokrata Párt (DPJ) kiáll mellette a bizalmatlansági indítvány benyújtása esetén. A párton belüli egyetértés megteremtése végett Kan európai útját követően békejobbot tervez nyújtani fő ellenlábasainak, a DPJ „árnyéksógunjának” is nevezett Ozava Icsironak, illetve elődjének, Hatojama Jukionak. Ozava és Kan korábbi viszálykodásainak fényében azonban egyelőre kétséges, hogy a miniszterelnök biztosítani tudja a párton belüli támogatottságát – a parlamenten belüliről nem is beszélve.

Mészáros Tamás

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »