Beindult a kínai szolgáltatóipar

Az elmúlt évtized leggyorsabb ütemében nőtt a kínai szolgáltatóipar teljesítménye júniusban – derül ki a Caixin Insight Group kínai kutatóintézet és az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató közös felméréséből.

A Caixin/Markit pénteken közzétett adatai szerint a kínai gazdaság több mint felét kitevő szolgáltatóipar beszerzési menedzser indexe (BMI) júniusban 58,4 pontra emelkedett a májusi 55,0 pontról.

A Caixin/Markit adatai alapján a kínai szolgáltatóipari BMI immár a második hónapja állt a növekedést és a visszaesést elválasztó, 50 pontos küszöb fölött, a júniusi eredmény ráadásul a legerősebb volt 2010 áprilisa óta.

Az új megrendelések állománya a májusi 55,8 pontról 57,3 pontra emelkedett a múlt hónapban, a leggyorsabb ütemben erősödve 2010 áprilisa óta. Bizakodásra ad okot az exportmegrendelések állományát tükröző részindex is, amely január óta először a növekedési tartományba kapaszkodott vissza, miután Kína több kereskedelmi partnere elkezdte enyhíteni a világjárvány miatt bevezetett, gazdaságblokkoló óvintézkedéseket.

Az üzleti várakozásokat tükröző részindex azt mutatta, hogy júniusban a szolgáltatóipari vállalatok növekvő derűlátással tekintenek a piac jövőjére. A Caixin által szintén pénteken közzétett, a feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokat is magában foglaló kompozit beszerzésimenedzser-index a májusi 54,5 pontról 55,7 pontra bővült júniusban.

Vang Csö, a Caixin vezető közgazdásza az adatokhoz mellékelt közleményben rámutatott: a kínai szolgáltatóiparban júniusban változatlanul a foglalkoztatottság jelentette a kulcsproblémát. A foglalkoztatottságot tükröző részindex ugyanis az ötödik egymást követő hónapja maradt az 50 pontos küszöb alatt, és enyhén romlott májushoz képest. A szakértő úgy fogalmazott: bár a vállalkozások optimisták voltak a gazdasági kilátásokat illetően, továbbra is óvatosan álltak az állomány bővítésének kérdéséhez, a foglalkoztatottság pedig mind a feldolgozóipar, mind pedig a szolgáltatóipar terén csökkent.

A kínai kormányzat a múlt hónapban közölte, hogy az idei évre 9 millió új városi munkahely teremtését tűzte ki, megfigyelők azonban amiatt aggódnak, hogy a kínai munkaerőpiac az év második felében még nagyobb nyomás alá kerülhet, miután közel 9 millió friss diplomás csatlakozik az álláskeresők táborához országszerte.

Kína gazdasága a járvány bénító hatásainak nyomán 6,8 százalékkal esett vissza az idei első negyedévben – először zsugorodva az óta, hogy 1992 első negyedévében elkezdték közzé tenni a hivatalos GDP adatokat. A kínai kormányzat a globális járványhelyzet okozta bizonytalanságra hivatkozva az idén – 2002 óta először – nem jelölt ki GDP célszámokat. Egyes elemzők pedig arra számítanak, hogy a kínai GDP a második negyedévben is csökkenéssel zárhat a külkereskedelmi akadályok, valamint a Pekingben ismét megjelenő járvány következtében elhúzódóan zárva tartó szórakozóhelyek és egyéb szolgáltatásokat nyújtó cégek forgalomkiesése miatt.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »