Két NATO-tagállam – az Egyesült Államok és Törökország – előremutató, Szíria északkeleti részére vonatkozóan a múlt hét második felében kötött, majd meghosszabbított tűzszüneti megállapodása lehetőséget kínál a békére, és alapot teremt a konfliktus politikai megoldására – jelentette ki Jens Stoltenberg Brüsszelben szerdán.
A NATO-főtitkár a szövetséges országok csütörtökön kezdődő, kétnapos védelmi miniszteri találkozóját megelőzően tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy lehet építeni a tűzszüneti megállapodásra, ugyanis annak eredményeképpen máris tapasztalható az erőszak csökkenése. A kialakult észak-szíriai konfliktus politikai megoldásához azonban – a tűzszüneti megállapodásban foglaltak szerint – a harcok teljes leállítására van szükség.
Fontosnak nevezte, hogy a török haderő visszafogottan és a nemzetközi humanitárius jog teljes tiszteletben tartásával járjon el. „Semmi sem veszélyeztetheti a magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezet felszámolása érdekében eddig elért eredményeket” – hangsúlyozta Stoltenberg.
Elmondta, hogy megbeszélést folytatott Annegret Kramp-Karrenbauerrel a Szíria északkeleti részén tervezett, úgynevezett biztonsági övezet létrehozásának lehetőségeiről. A német védelmi miniszter elképzelése szerint a NATO és Oroszország együttműködésével, nemzetközi ellenőrzés alatt kell biztonsági övezetet kialakítani a török-szíriai határvidék szíriai oldalán. A legfőbb cél a térség helyzetének stabilizálása, az Iszlám Állam elleni küzdelem folytatása, valamint a szíriai polgárháború lezárását szolgáló alkotmányozási folyamat előmozdítása.

Tal Tamr, 2019. október 23.
Szíriai kormánykatonák és kislányok egy ellenőrzőpontnál, az északkelet-szíriai Tal Tamr városnál 2019. október 22-én.
MTI/AP/Baderkhan Ahmad
Stoltenberg arról tájékoztatott, hogy Kramp-Karrenbauer a NATO védelmi minisztereinek tanácskozásán részletesen is bemutatja majd tervét. Szavai szerint a katonai szövetség szívesen fogad minden olyan javaslatot, amely a béketeremtést szolgálja. Kiemelte azonban, hogy a tartós béke érdekében a biztonsági övezet kialakítását szolgáló folyamatban minden helyi szereplőnek részt kell vennie. „Nem lehet tartós semmiféle politikai megoldás, ha a tárgyalásokba a helyi felek közül csak néhányakat vonnak be” – húzta alá.
Újságírói kérdésre válaszolva hozzátette: még korai lenne megítélni a kedden Szocsiban, Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök között létrejött megállapodást, amely szerint a Népvédelmi Egységek (YPG) elnevezésű kurd milíciának ki kell vonulnia a török határ melletti 30 kilométeres sávból, beleértve Tel Rifaat és Manbídzs városát is.
Forrás: MTI